Prečo sa rum volá aj Nelsonove slzy

Prečo sa rum volá aj Nelsonove slzy

Či už v tropickom daiquiri, chutnom mojite, alebo osviežujúcom Cuba libre, kvalitný rum je alkoholom, ktorý tvorí základ domáceho baru každého milovníka miešaných nápojov. Okrem toho, že je jedným z najobľúbenejších alkoholov na prípravu miešaných nápojov, rum je známy ako obľúbený nápoj pirátov. Nie je to však úplná pravda, aj keď sa rum v minulosti na lodiach vyskytoval v hojnom počte. Prinášame vám preto niekoľko zaujímavostí o tomto tropickom poklade.

Rum patrí medzi najstaršie alkoholické nápoje, prvýkrát sa začal vyrábať už pred takmer 500 rokmi. Rýchlo sa stal obľúbeným nápojom amerických kolonizátorov a tí ročne skonzumovali až 12 miliónov galónov rumu. Liehovary na výrobu rumu sa objavovali po celom Novom Anglicku, aj keď niektoré štáty sa na nadmernú konzumáciu tohto alkoholického nápoja pozerali s nevôľou.

V roku 1727 bol napríklad v štáte Connecticut schválený zákon, ktorý zakazoval výrobu rumu, pretože ho považovali za nevhodný pre obyvateľov a navyše jeho výroba neprimerane zdvíhala ceny za melasu. Zákon platil len šesť mesiacov, pretože obyvatelia sa proti nemu začali búriť. Tento zákaz však asi veľmi netrápil neskoršieho zakladateľa samostatných Spojených štátov amerických, Benjamina Franklina. Ten zásadne pil len rum z Jamajky.

Aj americký prezident George Washington mal rum v obľube, bol známy vďaka svojmu vaječnému koňaku, ktorý obsahoval hojné množstvo tohto alkoholického nápoja. Jeho obľúbeným bol tiež rum z Jamajky. Washington však nie je jediný americký prezident, ktorému rum výnimočne zachutil. Rumové daiquiri popíjal v roku 1960 aj John F. Kennedy, keď doma čakal na výsledky prezidentských volieb, ktorého ho poslali do Bieleho domu.

Pozrite si kompletnú ponuku rumov na Spiritplanet.

Prečo slzy?

Názov tohto populárneho nápoja pochádza zo slova rumbullion, ktoré znamená veľký hluk alebo rozruch. Rum sa však tiež nazýva voda z Barbadosu, grog, ohnivá voda, nápoj pirátov alebo Nelsonove slzy. Ten posledný názov má za sebou zaujímavý príbeh.

Nie však vďaka tomu, že si v tmavom nápoji známy admirál Nelson utápal slzy z prehry v niektorej z bitiek, ktoré v minulosti viedol, ale vďaka tomu, že do rumu naložili jeho telo, keď padol v bitke pri Trafalgare. 

Image

Podľa britskej legendy naložili Horácia Nelsona do suda plného rumu, aby jeho telo vydržalo cestu naspäťdo Anglicka. Neskôr však zistili, že na spodku „rakvy“ bola vyrezaná dierka, ktorou námorníci postupne rum pili. Nelson dorazil do Anglicka v prázdnom sude a rum dostal novú prezývku.

Rum ako liek

V minulosti sa rum považoval za liečivý nápoj a námorníci britského Kráľovského námorníctva od roku 1655 vždy pred plavbou dostali prídel, dostali prídel, ktorý ich mal zmiešaný s limetkovým džúsom chrániť pred skorbutom.

Až neskôr sa zistilo, že vitamín C obsahovalo práve citrusové ovocie, a nie rum. Jeho povesť však týmto zistením neutrpela a pravidelné prídely rumu prestali až 31. júla 1970. Liečivá povesť rumu sa čoskoro rozšírila aj na pevninu.

V štáte Massachusetts napríklad odporúčali proti chorobám pravidelné potieranie hrude rumom. V devätnástom storočí sa zas rum odporúčal na umývanie vlasov, pretože údajne podporoval rast hustých a silných vlasov. Počas prvej svetovej vojny zas rum predpisovali lekári ako liek po zásahu jedovatým plynom. Francúzski lekári zas verili, že rum funguje proti španielskej chrípke, ktorá na konci 20. rokov 20. storočia zabila viac než 50 miliónov ľudí.

Image

Barbados = rum

Napriek tomu, že sa rum tradične spája s Kubou, jeho korene siahajú na slnečný Barbados. Dnes má však viac ako 80 % svetového rumu pôvod v Portoriku. Nachádza sa tam totiž cukrová plantáž, z ktorej pochádza drvivá väčšina cukru použitá na výrobu tohto nápoja.

Sídli tam aj najväčšia destiláreň rumu na svete, ktorá patrí spoločnosti Bacardi. Napokon najdrahší rum na svete sa momentálne nachádza na Jamajke.Spoločnosť Wray & Nephew vlastní štyri fľaše rumu, ktoré pochádzajú ešte z roku1940 a každá z nich je ocenená na 40 000 dolárov.