Čaj pre pôžitok zmyslov - Dammann Fréres

Čaj pre pôžitok zmyslov - Dammann Fréres

Sypaný čaj z Francúzska - Dammann Fréres

Exkluzívne čaje značky Dammann Frères oceňovali aristokrati na francúzskom kráľovskom dvore už v 17. storočí. Zatvorte oči, nadýchnite sa arómy čaju Earl Grey od Dammannu a pomaly pustite jeden dúšok dolu hrdlom. Podobný pocit iste zažíval aj záletný kráľ Ľudovít XIV..

Generáciám oddaných čaju v rodinnom podniku Dammann Frères vďačíme za výnimočné produkty a arómy, ako je napríklad dnes už legendárna ruská zmes „Goût Russe Douchka“, vianočný a jablkový čaj, ktoré boli akceptované dokonca i v Japonsku.

Čaje ako Ceylon, Darjeeling alebo Assam, Japan alebo China, čierne, zelené alebo biele čaje – každý z nich má svoj príbeh, ktorý rma Dammann Frères ponúka na objavovanie. Ochutnať sa oplatí taktiež ich ovocné zmesi ako aj bylinné čajové infúzie.

Bratia Dammannovci boli prví, ktorí pred viac ako tridsiatimi rokmi vyvinuli čajové vrecúško Cristal – z priehľadného textilného materiálu – ktoré chráni čajové lístky pred vonkajším prostredím. Toto tenké priesvitné vrecúško umožňuje kombináciu všetkých chutí a estetického zážitku z čajových lístkov, pričom sa zachováva praktická stránka takéhoto balenia.

Dammann Freres história

1692
Podľa kráľovského práva mu ako jedinému bolo priznané exkluzívne privilégium „predávať a nechať predávať“ všetku kávu, čaj, zmrzlinu a čokoládu.

1925
Bratia Robert a Pierre Dammann založili the Dammann Trading Company, ktorá na ostrove Madagaskar predávala okrem čaju aj vanilku.

1932
Spoločnosť Dammann Frères sa stala o ciálnym dodávateľom čajov pre French Line – transatlantickú lodnú spoločnosť.
50. roky 20. storočia
Jean Jumeau-Lafond, vtedajší riaditeľ rmy Dammann Frères, úspešne zaviedol predaj sypaných čajov do obchodov s delikatesami. V tomto období pán Jumeau- Lafond vytvoril pre svoju manželku pochádzajúcu z Ruska novú zmes čaju „Douchka“ ochutenú ruským spôsobom.

1980
Počas návštevy Japonska sa pán Jumeau-Lafond stretáva s doktorom Sano a spolu vyvíjajú, dnes už slávne priehľadné čajové vrecúško, Cristal® tea bag.

Rovnováha chutí a vôní

Tak znie hlavné pravidlo Dammann Frères, aj v podaní ich hlavnej špecialistky na chuťovo-aromatický vývoj, pani Aline Guglielmino-Taillefer. Ochutené čaje vznikajú prirodzeným parfumovaním čaju – zmiešaním s aromatickými kvetmi, bylinami alebo ovocím — rma Dammann Frères nepoužíva v tomto smere žiadne syntetické látky.

Dammann Freres si dodnes zachováva svoje know-how vo výbere, dovážaní, ochutnávaní a neustálom vytváraní nových príchutí. Nespracovanú surovinu kupujú priamo z čajových plantáží v Číne, Japonsku, Indii, na Srí Lanke a v iných pestovateľských krajinách. Nakupujú len najkvalitnejšie čaje, ktoré sa vyznačujú pôvodom „single origin“ – z niektorej špičkovej oblasti alebo plantáže, majú celé nepoškodené listy a tradičnú kvalitu. Prísna kontrola tovaru pred a po preprave zahŕňa aj analýzy potenciálnych pesticídov a odstraňovanie cudzích telies spomedzi čajových lístkov.

 

Špičkovú kvalitu materiálu spomedzi ručne zberaných čajov pre značku Dammann Frères vyberajú čajoví experti priamo na mieste. Lístky čaju sú v rámci spracovania rolované ortodoxnými špecialistami. V masovej výrobe bežných značiek čajov sa surovina zberá mechanicky za pomoci strojov a listy sa spracovávajú metódou CTC (crush-tear-curl) – „rozmliaždi, roztrhaj a stoč“.

 

Čaje Dammann Frères dnes nájdete vo vychýrených delikatesných obchodoch, luxusných hoteloch, reštauráciách a čajovniach, ako aj v domácnostiach a kanceláriách pôžitkárov v 62 krajinách sveta. Na Slovensku si ich vychutnáte aj vďaka Corner & Co.