Ako chutí Taliansko

Ako chutí Taliansko

Taliansko, krajina dobrého jedla a dobrého vína. Hoci je pravda, že Taliani neboli prvým národom, ktorý vynašiel víno, viac ako ktorákoľvek iná krajina preukázali vášeň pre jeho pestovanie i konzumáciou. Víno je neoddeliteľnou súčasťou ich každodenného života, má svoje miesto v umení i kultúre. Možno aj preto sa Taliani dôkladne starajú o jeho výrobný proces a kvalitu chuti. Ako teda chutí Taliansko?

TALIANSKO, KOLÍSKA VÍNA
Taliansko je domovom niektorých z najstarších vinárskych regiónov na svete. Už od príchodu Grékov bolo Taliansko známe ako Oenotria (Enotria), v preklade „zem vína“. Na juhu Apeninského polostrova vysadili vlastné vinice a začali pestovať rozličné odrody vínnej révy. Obyvatelia severného Talianska, Etruskovia, však mali skúsenosti s výrobou vína už dlho predtým. Pestovanie viniča sa stalo tak populárne, že v roku 92 bol cisár Domicián nútený zničiť veľké množstvo vinohradov, aby uvoľnil úrodnú pôdu na pestovanie obilia. Víno sa vtedy pilo hojne zriedené vodou. Rimania ho pili počas každého jedla, experimentovali s pridávaním byliniek a sledovali, ktorej odrode hrozna sa darí v ktorej oblasti. V tejto dobe sa tiež víno začalo uschovávať v drevených sudoch a starovekí Rimania čoskoro prišli na to, že víno skvele chutí aj po desiatich či dvadsiatich rokoch v pivnici a „vynašli“ tak proces zrenia vína.

Keď bol v priebehu rokov zrušený zákaz pestovať hrozno mimo Rímskej ríše, šance sa okamžite chytili v Galícii (dnešnom Francúzsku) a Taliansko sa stalo dôležitým miestom importu provinčných vín. Neskôr sa oprát chytila katolícka cirkev a v dôsledku vzostupu katolicizmu Taliansko v stredoveku pokračovalo v zdokonaľovaní vinárskych techník a pevne upevňovalo svoju medzinárodnú povesť na trhu s vínom. V devätnástom storočí sa ani talianske vinice nevyhli epidémii fyloxéry, ktorá zdecimovala množstvo hektárov kvalitného hrozna. Na ich mieste boli nasadené vinice so zámerom vyprodukovať maximálne množstvo vína, nie však maximálnu kvalitu. Taliansko sa tak stalo globálnym zdrojom lacných stolových vín. Až v šesťdesiatych rokoch, keď boli prijaté zákony na kontrolu kvality vína a jeho označovania, sa začala moderná éra talianskeho vinárstva.

ako chuti taliansko2

377 POKLADOV
Dnes sú talianske vína pestrejšie a populárnejšie ako kedykoľvek predtým. Úžasná škála červených, bielych a šumivých vín vyrábaných v každom štýle od tradičných po ultramoderné sa teší priazni kritikov, zberateľov i spotrebiteľov po celom svete. Ročne táto vinárska veľmoc vyprodukuje na svojich 1,4 milióna hektároch viníc okolo 70–80 miliónov hektolitrov vína. Ich rôznorodosť sa však neráta na desiatky, ale na stovky. V Taliansku už dávnejšie identifikovali 377 unikátnych pôvodných odrôd viniča. K tomu treba prirátať biotypy, 408 D.O.P (Denominazione di Origine Protetta), rozličné regionálne akostné vína (D.O.C + D.O.C.G.), z ktorých mnohé majú viac štýlov, a dostaneme číslo, ktoré má možno aj tri nuly.

Taliansky systém triedenia vína vychádza rovnako ako v prípade Francúzska z tzv. románskeho vzoru. Pri klasifikácii sa nezohľadňujú odrody a cukornatosť hrozna, ale ich pôvod a špecifiká konkrétnej vinice. Zaradenie do príslušnej kategórie a právo používať konkrétne označenie podlieha normám stanoveným vinárskym zákonom. Označenie Vino nesú jednoduché stolové vína určené na bežnú konzumáciu a každodennú spotrebu. Skratka I.G.C./I.G.P. označuje zemské vína vyššej kvality a garantovaného pôvodu, ktoré musia byť okrem iného vyrobené z predpísaných odrôd. Víno z kategórie D.O.C./D.O.P. podlieha prísnym kontrolám z hľadiska pôvodu, výnosu, dĺžky zrenia a akosti. Známkou najvyššieho stupňa kvality je D.O.C.G., ktorá zahŕňa prísnejšie výrobné predpisy, nižšie maximálne výnosy a tiež dlhšie zrenie.

TALIANSKE VÍNO ZNAMENÁ ANTINORI
Keď sa povie talianske víno, musí sa tiež povedať meno Antinori. Táto urodzená rodina patrí medzi najstaršie šľachtické rodiny na svete a ich zanietenie pre vinohradníctvo je poznať už na prvý pohľad – vinič kultivujú nepretržite od 14. storočia. Nečudo, že patria do prvej desiatky najstarších rodinných podnikov na svete. V roku 1900 si Piero Antinori kúpil niekoľko vinohradov v regióne Chianti Classico vrátane 47 hektárov v meste Tignanello. Jeho syn Niccolò o niekoľko rokov neskôr pobúril Toskánsko, vyrobil totiž Chianti s obsahom Bordeaux. V nasledujúcich rokoch pokračoval v experimentovaní s novými zmesami, typmi sudov, reguláciou teploty a starnutím. V roku 1966 prepustil opraty svojmu synovi Pierovi, ktorý sa stal ešte inovatívnejším a pod jeho vedením sa v roku 1971 rodina Antinoriovcov postavila na čelo toskánskej revolúcie. Vtedy totiž vyrobili prvé Tignanello, víno, ktoré obsahovalo len Cabernet Sauvignon a Cabernet Franc, čo znamenalo, že preň bolo neprípustné označenie Chianti – neobsahovalo totiž žiadne biele hrozno. Jeho existencia tak otriasla taliansky vinársky priemysel, čo neskôr viedlo k ďalekosiahlym zmenám v pravidlách a postojoch. Tignanello dnes patrí medzi najlepšie vína, a to nie len z Apeninského polostrova. Rodine Antinoriovcov dnes patrí jedna z najväčších vinárskych spoločností v Taliansku a na jej čele stále stojí Piero Antinori, dnes však so svojimi troma dcérami Albierou, Allesiou a Allegrou.

CHUTNÉ A ROZMANITÉ PORTFÓLIO
V portfóliu rodiny Antinoriovcov sa nachádza niekoľko usadlostí s jedinečnými vínami, ako Badia a Passignano v Chianti, Castello della Sala v Umbrii, Fattoria Aldobrandesca v Maremme, La Braccesca v Montepulciane, Pian delle Vigne v Montalcine alebo Tormaresca v Apúlii. Na vrchole kvality stoja fenomenálna Solaia alebo Guado al Tasso v Bolgheri. Z ich vín cítiť vycibrený vkus pre tradíciu, ako aj zmysel pre inováciu.

Vlajkovou loďou je, samozrejme, Tignanello, ktoré od svojho premiérového ročníka 1970 patrí medzi klenoty talianskych vín. Pestuje sa takmer na šesťdesiatich hektároch s juhovýchodnou expozíciou s nadmorskou výškou do 400 metrov. Zachytávať drahocenné slnečné lúče mu tiež pomáha miestna vápenatá pôda s množstvom bielych skál, ktoré akumulujú a odrážajú slnečné lúče. Fermentácia prebieha separátne pre každú odrodu v kónických tankoch, následne rok až 14 mesiacov v maďarských a francúzskych barikoch. Produkcia dosahuje 25 000 debničiek ročne. Exkluzivitu vína znásobuje produkcia len v najlepších rokoch, ak kvalita nedosahuje požadovanú úroveň, Tignanello radšej ani neuvedú na trh. Naposledy sa tak stalo v roku 2002.
Vinárstvo La Brasseca sa nachádza pár kilometrov od Montepulciana, kde sa stretáva juhovýchodná časť

KEDYSI ŠTÁTY, DNES REGIÓNY
Taliansko bolo kedysi rozdrobené na mestské štáty a malé štátiky, a dnešné rozloženie vinárskych regiónov celkom verne kopíruje toto niekdajšie usporiadanie. Každý z dvadsiatich vinárskych regiónov Talianska produkuje unikátne druhy vína, v ktorých charaktere sa prejavujú rozdielne klimatické podmienky a spôsob pestovania jednotlivých odrôd viniča. Na severe sa rozprestierajú Alpy, na juhu sa Taliansko takmer dotýka Afriky, jeho dlhé pobrežie prispieva k zmierňovaniu klímy v pobrežných vinárskych regiónoch a rozsiahle hory a pohoria poskytujú na pestovanie hrozna a rôzne klimatické podmienky. Nesmierne rozmanitá je aj talianska pôda, sopky Vezuv a Etna na juhu krajiny majú pôvodné vulkanické zloženie, v severných častiach je podložie prevažne vápencovité. Produkcia najvýznamnejších vín je sústredená v Piemonte, Lombardii, Benátsku a Toskánsku, kvantitou zas vedú regióny Veneto, Apulia, Sicily and Emilia- Romagna. Samozrejme, vínna produkcia každého regiónu je úzko spätá s jeho gastronómiou a najlepšie si ho vychutnáte v spojení s niektorým miestnym receptom. V Taliansku sa pestuje a dorába viac ako 2 000 odrôd vína, najvýznamnejšie z červených sú však Sangiovese, Nebbiolo, Barbera, Bonarda a Cabernet Sauvignon, z bielych zas Trebbiano, Verdicchio, Moscato, Cortese a Prosecco. Talianske víno však zahŕňa všetko, od vín, ktoré tečú ako potokom, po drahé zberateľské kúsky, Taliansko ponúka nekonečný výber tekutého potešenia pre vaše chuťové bunky.

Toskánska s Umbriou a Laziom. Rodina Antinoriovcov sa oň začala zaujímať začiatkom deväťdesiatych rokov, keď sem priniesli svoje skúsenosti, potenciál, ale aj rešpekt k tradícii a zmysel pre inovácie. Z intelektuálneho vplyvu ťaží aj susedná oblasť Cortona so svojím pozoruhodným Syrahom. Vína La Braccesca prežívajú vo svete vďaka svojej rastúcej kvalite renesanciu. Ich ďalšou investíciou bolo vinohradníctvo Prunotta, o ktorom sa hovorí, že ho Antinoriovci kúpili len a len pre vinohrad Bussia v Barole, produkujúcemu klasické vína s charakterom. Vinárstvo Prunotto patrí ku klasickým predstaviteľom oblasti Barolo a rodina disponuje niekoľkými unikátnymi polohami. Okrem už spomínanej Bussie je to Bric Turot v Barbarescu, Castamiole a Fiulot v Asti či Mompertone v Monferrato. Veľkorysé investície do vinohradov a vinárstva prinášajú ovocie v podobe čistého, jemného a harmonického štýlu, ktorý podporuje skvelý potenciál na vyzrievanie. Vinárstvo riadi Albiera Antinori, jedna z trojice dcér Piera Antinoriho. V roku 1987 sa rodine Antinoriovcov dostali do rúk vinohradníctva Badia a Passignano, nachádzajúce sa v areáli historického kláštora, po ktorom nesie aj víno svoje meno. Majitelia dostali zároveň právo používať miestnu pivnicu. Vo vinici sa objavuje selekcia starých klonov z Tignanella. Nová apelácia Gran Selezione, ktorej zakladateľom bol aj Antinori, bola prvýkrát predstavená ročníkom 2009.

Nedá sa tiež nespomenúť Guado al Tasso, veľkú usadlosť južne od Florencie v oblasti Bolgheri. Ani jeden z jej vinohradov nepresahuje nadmorskú výšku 50 metrov, a preto sa vplyvom mikroklimatických podmienok výsadba koncentruje na obidva Cabernety, Merlot a Petit Verdot, ktorý v roku 2007 nahradil Syrah. Vína disponujú bohatou štruktúrou a temperamentom.

MÁLO HEKTÁROV, VEĽA KVALITY
Medzi menšie talianske rodinné spoločnosti patrí napríklad vinohradníctvo Planeta, ktorú majú pod palcom súrodenci Francesca, Alessio a Santi Planeta. Zdrojom pre ich vína sú vinohrady v šiestich častiach ostrova Sicília, najdôležitejšie sú Vittoria (Cerasuolo), Noto (Santa Cecilia) a čoraz častejšie oblasť Etna. Väčšinu ostrova zaberá kopcovitý terén a na jeho vápenato-vulkanickej pôde so stredomorskou klímou a modrou oblohou prevažujú biele odrody, nečudo, že 70 % z celkovej produkcie je biele víno.

Ďalšie známe vinohradníctvo, ktoré sa pýši veľkou dávkou kvality na malom množstve hektárov, je rodinné vinárstvo Eleny Walch a jej dcér Julie a Karolíny. Patrí k najlepším v oblasti Alto-Adige, možno aj vďaka tomu, že sa opiera o mikroklimatické podmienky oblasti s dôrazom na inováciu. S dvoma skvelými polohami – Castel Ringberg pri Lago di Caldaro a Kastelaz v Tramíne stavia architektúru chuti na jemných odrodových odtieňoch, ktoré uprednostňujú pôvod. S vinohradmi v rozlohe len 55 hektárov sa im darí produkovať veľké a hodnotné vína, za zmienku stojí Beyond the Clouds, reprezentant najlepšieho vína z regiónu.

Málokomu napadlo, že keď Santa Margherita uviedla na trh v roku 1980 svoje Pinot Grigio, stane sa jedným z najpredávanejších vín v USA. Vinárstvo má za sebou viac než 80 rokov úspešných rozhodnutí. Po 2. svetovej vojne sa Santa Margherita transformovala na vinárstvo s produkciou výlučne apelačných vín, ktoré budú reflektovať štýly a trendy v gastronómii, neskôr pribudol dôraz na inovácie a obnoviteľnosť zdrojov. Úspešná spoločnosť dnes aktivizuje svoje investície v Lombardii – Ca´del Bosco, Toskánsku – Lamole di Lamole a Sicílii – Terreliade.

Medzi populárne talianske vína patria tiež vína z Tenuta San Guido v oblasti Bolgheri, patria dokonca medzi najžiadanejšie na svete! Vinárstvo založil Mario Incisa della Rocchetta, bratranec rodiny Antinoriovcov, v polovici dvadsiateho storočia. Na 75 hektároch nasadil prevažne Cabernet Sauvignon a malé množstvo Cabernetu Franc. Dnešná produkcia zahŕňa tri vína Sassicaia, Guidalberto a La Difese. Najznámejším je Sassicaia, o ktorom sa traduje, že prvý oficiálny ročník 1969 spustil revolúciu toskánskych vín. V súčasnosti sa Sassicaia pýši ako jediná v Taliansku apeláciou v rámci jedného vinárstva – Bolgheri DOC.

Taliansko bezpochyby patrí k najväčším producentom vína na svete a pestrej škále odrôd a moderným technologickým postupom sa radí medzi špičku nielen z hľadiska množstva, ale aj kvality. Čo ho však odlišuje od ostatných vinárskych veľmocí, je vášeň, ktorú je pri výrobe vína cítiť z každého kroku. Víno z Apeninského poloostrova možno nie je také veľkolepé a pompézne ako vína zo susedného Francúzska, ale obsahuje nezameniteľnú dávku južanského temperamentu, šarmu, a samozrejme lásky.

 

Tignanello

Taliansko, Toskánsko, ročník 2015, červené, suché víno, 0,75 l

Obj. č. 511204014504-15_075

Viac o víne

Guado al Tasso Bolgheri Superiore

Taliansko, Toskánsko, ročník 2013, červené, suché víno, 0,75 l

Obj. č. 511204044507-13_075

Viac o víne

Prunotto Bussia Barolo

Taliansko, Piemont, ročník 2007, červené, suché víno, 0,75 l

Obj. č. 511206500163-07_075

Viac o víne

La Braccesca Bramasole

Taliansko, Toskánsko, ročník 2012, červené, suché víno, 0,75 l

Obj. č.  511207901997-12_075

Viac o víne

Planeta Santa Cecilia

Taliansko, Sicília, ročník 2015, červené, suché víno, 0,75 l

Obj. č. 511206500163-07_075

Viac o víne

Foto: Santa Margherita, Tenuta San Guido