Najdrahšie vína sveta 2018

Najdrahšie vína sveta 2018

Každý rok je  zostavovaný rebríček najdrahších vín sveta. Portál Wine-Searcher aj tento rok uverejnil 10 najdrahších vín. Tento rebríček je iný. Portál Wine-Searcher sa špecializuje na vyhľadávanie vín v katalógoch distribučných spoločností aj aukčných siení. Zaraďuje doň vína, ktoré sa stále vyrábajú a sú aj dostupné.

Rok 2018 bol pre aukcie vín rekordným rokom. V októbri spoločnosť Sotheby's predala fľašu Domaine de la Romanée-Conti Romanee-Conti z roku 1945 za ohromujúcu sumu 558 000 dolárov, čo je viac ako 17-násobok odhadu, ktorý bol  32 000 dolárov. Je to dôkaz toho, že neustále rastie dopyt po drahých vínach. Súkromní zberatelia sú stále ochotní zaplatiť neuveriteľné peniaze, len aby získali to, čo im v zbierke vín chýba. Grand Cru vinohrad Romanée-Conti patrí do „monopolu“, teda výlučného vlastníctva rovnomenného vinárstva DRC. Jeho rozloha je len necelé dva hektáre.

Pozrite sa na najdrahšie vína dostupné na Slovensku. Za pozornosť stoja špičkové vína z vinárstiev Bollinger, Chateau Haut Brion alebo Penfolds.

Veľké vína z Francúzska

V posledných rokoch sa pravidelne objavovalo na vrchole najdrahších vín Domaine de la Romanée-Conti so svojím Grand Cru. Pred niekoľkými týždňami sa „DRC“ stalo aj prvým vínom, ktorého cena uvádzaná predajcami prekonala hranicu 20-tisíc dolárov za fľašu. Avšak v roku 2018 ho na prvej priečke vymenil sused z vedľajšej dediny Domaine Leroy s vínom Musigny Grand Cru, ktorého cena sa vyšplhala na neuveriteľných 21 255 dolárov za fľašu.

Leroy Musigny Grand Cru sa vyrába z 27-árovej mikro parcely na jednom z najslávnejších vinohradov sveta. Majiteľka vinárstva Lalou Bize-Leroy bola v 80. rokoch spoločníčkou v Domaine Romanée-Conti, ale neskôr sa rozišla so spolumajiteľom Aubertom de Villainem, a tak sa osamostatnila a založila si vlastné vinárstvo. Vinohrady sú obrábané v biodynamickom režime. Okrem Musigny sa do prvej desiatky najdrahších vín dostali i ďalšie  dve vína z tohto vinárstva a to Chambertin Grand Cru, ktorého priemerná cena sa pohybuje okolo 7480 dolárov za fľašu. Druhým vínom je Richebourg Grand Cru, z ktorého sa ročne vyrobí iba okolo 700 fliaš a cena je 6000 dolárov.

K najdrahším vínam patrí i Musigny Grand Cru z Domaine Georges & Christophe Roumier. Christopher je predstaviteľ novej generácie vinárov v Burgundsku. On však tvrdí: „Neexistuje žiadny Roumierov štýl, ale skôr Roumierova filozofia.“ Roumier vlastní z Musigny GC veľmi malú časť - 0,0996ha a vyrobí sa iba 340 fliaš a 12 magnum fliaš.

Burgundsko je kráľ

Medzi najdrahšími vínami dominujú vína z Burgundska a to najmä z odrody Pinot Noir. Čo sa týka bielych vín z odrody Chardonnay, patrí sem Montrachet Grand Cru z vinárstva DRC. Každý rok sa na trhu objaví iba 250 kartónov tohto vína. Z rovnakej apelácie pochádza i víno z Domaine Leflaive, ktoré vlastní parcelu kategórie Grand Cru s rozlohou 8 árov. Vinohrad bol vysadený v roku 1960 a je taktiež udržiavaný v biodynamickom režime.

Je zrejmé, že najžiadanejším (a teda najdrahším) vínam sveta dominujú vína z oblasti Burgundska. Avšak tretím najdrahším vínom je Scharzhofberger Riesling Trockenbeerenauslese od Egona Müllera. Je to najdrahšie biele víno na svete, ktoré pochádza z Nemecka z oblasti Mosel. Scharzhofberg sa považuje za Grand Cru pre Riesling.  

Šiestym najdrahším vínom je Madeira z portugalského vinárstva J.S. Terrantez.  Ide o fortifikované víno z roku, v ktorom bol Thomas Jefferson zvolený druhýkrát za prezidenta /čiže 1805/. Madeira patrí medzi dlhoveké vína a nájsť podobné víno je z tohto pohľadu takmer nemožné.

Desiatku najdrahších vín sveta uzatvára víno, ktoré sa vyrába v limitovanom počte. Ide o Sauvignon Blanc z vinárstva Screaming Eagle Winery and Vineyards. Cena za toto víno sa pohybuje okolo 6000 dolárov. Ide o najdrahší Sauvignon Blanc vo svete. Každý rok sa vyrobí cca 30 kartónov a predáva sa iba najvernejším zákazníkom vinárstva. Samozrejme aj s vynikajúcim archivačným potenciálom.

Ceny vín čiastočne odzrkadľujú aj hodnotu vinohradov a hrozna z nich pochádzajúceho. V Burgundsku sa cena za ne šplhá v rámci parciel Grand Cru až k štyrom miliónom eur za hektár. Podobne na tom je aj oblasť ChampagneBordeaux. Najdrahšie hrozno v Kalifornii sa predáva z vinohradu To-Kalon ( takmer 40 dolárov/kg ).

Dobrou informáciou pre milovníkov vín je, že aj napriek vysokým cenám sa stále dajú  z týchto oblastí kúpiť skvelé vína za prijateľnú cenu. Najmä z posledného „štvorlístka“ ročníkov.

Vinarstvo v Champagne