Názor vinárstva Mrva & Stanko na vína z malých vinárstiev

Názor vinárstva Mrva & Stanko na vína z malých vinárstiev

Na Slovensku  vznikol trend piť vína z malých a butikových vinárstiev. Či je to skutočne tak, pýtali sme sa pána Vladimíra Mrvu z vinárstva Mrva & Stanko.

Nemyslím si, že je trend piť vína z malých vinárstiev, skôr si myslím, že ľudia veľmi radi objavujú niečo nové. Sami to vidíme, keď každoročne prichádzajú konzumenti k nám a kladú nám otázku: „Pán Mrva, čo máte nové? Čo môžeme ochutnať? “

Ľudia sú hladní po informáciách, sú hladní po nových vnemoch, a preto i my používame rôzne moderné technológie, ktoré nám dávajú možnosť uplatnenia rôznych technologických postupov.

Nedávno sme zakúpili betónové nádoby Galileo, ktoré sa ešte len pred šiestimi rokmi začali používať v Argentíne, vo Francúzsku alebo na Novom Zélande. Vína, ktoré vyzrievali a kvasili v týchto nádobách majú iný vnem, viac minerálnejší, vína sú komplexnejšie a odporúčam Vám ich ochutnať.

Image

Tak isto je to aj s malými vinárstvami, ľudia poznajú a majú prechutnané stálice, poznajú rukopis vinárov, ktorí tu boli doteraz. Pokiaľ prídu na trh nejakí malí alebo noví vinári, konzumenti majú tendenciu porovnávať a experimentovať, preto po prechutnaní sa buď sa k týmto vinárom vrátia, alebo si vytvoria svoj vlastný názor.    

Držím palce každému vinárovi na Slovensku a som rád, že tu máme vinárov s iným pohľadom na víno, vinárov, ktorí používajú iné technológie prinášajúce pre konzumentov nové vnemy a chute, čo je podstatné a výborná správa pre konzumenta, keďže má možnosť výberu vín zo širokej ponuky.

Niektorí inklinujú k naturálnym vínam, iní práve k sviežim vínam, ďalší k čistým odrodovým, či tí, ktorí hľadajú vína s potenciálom na zrenie. 

Image

Som veľmi rád, že máme na Slovensku tak širokú ponuku a naše vinárstvo sa môže taktiež uchádzať svojou vlastnou technológiou a kvalitou vín o priazeň zákazníka.  V tejto chvíli môžem skonštatovať, že sa nám to zatiaľ darí. 

Samozrejme, človek nesmie zaspať na vavrínoch, a preto pravidelne cestujem po svete. Musím povedať, že všetky moje zahraničné návštevy vždy smerujú k tomu, aby som mal možnosť navštíviť nejaké vinárske podniky, vinárov a vinohradníkov.

Práve pri návštevách vinárstiev v krajinách ako Francúzsko, Taliansko, Nemecko, Austrália, Afrika, kdekoľvek Argentína, Chile, vidím ďalšiu motiváciu, kde môžete vidieť niečo nové, čo Vás nadchne a vnukne novú myšlienku. Je tu niečo, čo máte pred sebou, máte nové sny a ak človek sníva, stále je mladý. Neustále máme s Petrom Stankom pred sebou nejakú výzvu, ktorú chceme dokázať a každým rokom sa zaoberáme myšlienkou, akú zaujímavosť konzumentom vín ponúknuť.

Chceme priaznivcov našich vín trošku rozmaznávať a každým rokom prekvapovať nielen kvalitou, ale aj ponukou a celkovým prístupom, ktorý sme zvolili a toto je niečo, čo nás stále podnecuje kráčať vpred.