Spoznajte slovenské vinohradnícke oblasti

Spoznajte slovenské vinohradnícke oblasti

Slovensko je mladá a malá vinohradnícka krajina s bohatou históriou. Prvá zmienka o pestovaní viniča na našom území siaha do 6. až 7. stor. pred n. l. V súčasnosti dosahuje produkcia vína na Slovensku ani nie pol percenta svetovej. Slovenské vína zaznamenali za posledných 20 rokov nárast v kvalite. Súvisí to aj so vznikom nových vinárstiev.

Napriek tomu, že súčasná celková rozloha vinohradov je malá a taktiež i produkcia, v najlepších slovenských vínach nechýba genius loci. Všeobecne sa terroir popisuje ako prepojenie geologických, geografických, topografických, mikroklimatických faktorov s danou odrodou viniča a v neposlednom rade aj s činnosťou vinohradníka a vinára. Takéto prepojenie sa považuje za najlepší predpoklad k produkcii vysoko kvalitných vín.

Na Slovensku je asi 8873 ha rodiacich vinohradov. Obhospodarovaná plocha vinohradov predstavuje približne 11.159 ha a registrovaná plocha vinohradov 17.598 ha. Problémom slovenských vinohradníkov sú tiež nevysporiadané pozemky, na ktorých sa rozprestierajú vinice. Vo vinohradoch dominujú biele odrody ako Veltlínske zelené, Rizling vlašský a z modrých Frankovka modrá.

Slovensko má šesť vinohradníckych oblastí s unikátnym charakterom. Vinohradnícke podmienky nahrávajú k produkcii sviežich a harmonických vín, ktoré sa vzhľadom na klimatické zmeny stávajú čoraz vzácnejšie. Od roku 2018 je rozlohou najväčšia vinohradnícka oblasť - Južnoslovenská.

Image

Južnoslovenská vinohradnícka oblasť

Najteplejšia oblasť Slovenska, v ktorej sa pestuje víno. Južnoslovenská vinohradnícka oblasť sa pýši tými najlepšími podmienkami na dopestovanie hrozna vhodného na výrobu vysokokvalitných červených vín. Najviac sa tu pestujú biele muštové odrody Rizling vlašský, Veltlínske zelené, Rizling rýnsky, Pinot blancChardonnay. Z modrých odrôd Frankovka modrá, Cabernet Sauvignon, ktorý si vyžaduje dlhšie vegetačné obdobie, ale aj Pinot NoirSvätovavrinecké.

Malokarpatská vinohradnícka oblasť

Historicky najstaršia oblasť pestovania viniča sa rozprestiera na južných, juhovýchodných a juhozápadných svahoch Malých Karpát v Malokarpatskej vinohradníckej oblasti. Dominantné sú najmä biele odrody ako Rizling rýnsky a vlašský, Veltlínske zelené a v budúcnosti aj Silvánske zelené. V rámci tejto oblasti sa nachádza skalický rajón, kde vznikla druhá apelácia - Skalický Rubín. Skalický rubín je červené víno, ktoré je získané výhradne úplným alebo čiastočným alkoholovým skvasením hrozna výhradne z odrôd Frankovka modrá, Svätovavrinecké a Modrý Portugal. Toto víno musí byť vyrobené len z hrozna dopestovaného na presne ohraničenom území kopca Vintoperk, ktorý má charakteristické zloženie pôdy dávajúce tomuto vínu výsledný charakter.

Nitrianska vinohradnícka oblasť

Vinohrady Nitrianskej vinohradníckej oblasti sú vysadené na svahoch Považského Inovca, Tribeča a tiež na sprašových pahorkatinách Podunajskej nížiny. Ide o oblasť, ktorá má najviac mikroklimatických zón a takmer v každom z deviatich rajónov iné pôdne zloženie. V jej južnej časti sa veľmi dobre darí modrým odrodám ako Frankovka modrá, SvätovavrineckéPinot Noir.

Stredoslovenská  vinohradnícka oblasť

Stredoslovenská  vinohradnícka oblasť má bohatú vinársku a vinohradnícku tradíciu. V dedinke Sebechleby sú zachované pôvodné pivnice zo 16. storočia, ktoré sú vytesané do tufu a slúžili ako ako úkryt pred Turkami. Dnes sa v nich uchováva víno. Väčšia časť tejto oblasti má vulkanický charakter a to sa odráža aj vo vínach. Z bielych odrôd sa darí Tramínu, Chardonnay a obom Pinotom. V Modrom Kameni sa nachádza prvý zaregistrovaný dnes už dvadsaťročný Bio-vinohrad Katovka a naďalej sa tu úspešne rozvíja ekologická produkcia hrozna.

Východoslovenská vinohradnícka oblasť

Vína pochádzajúce z Východoslovenskej vinohradníckej oblasti sú nevyhnutnou súčasťou mozaiky slovenských vín. Nachádzajú sa tu najsevernejšie situované vinohrady na Slovensku, v katastrálnom území obce Brekov. Podhorie Vihorlatských vrchov má pôdy na sopečnom substráte. Často tu dochádza k výrazným teplotným rozdielom medzi dňom a nocou a neustále prúdenie vzduchu ponúkajú ideálne podmienky pre dozrievanie viniča.

Tokaj

Najmenšou, ale najvzácnejšou vinohradníckou oblasťou na Slovensku, je Tokaj. Nachádza sa na území dvoch štátov: 90 % na území Maďarska (cca 5500 ha viníc), 10 % na území Slovenska (908,2 ha), patrí sem 7 obcí: Čerhov, Malá Tŕňa, Veľká Tŕňa, Černochov, Bara, Viničky a Slovenské Nové Mesto. Hlavnou muštovou odrodou, ktorá sa používa na výrobu Tokajského vína  je Furmint doplnený LipovinouMuškátom žltým. Typická je kamenistá, piesočnato hlinitá pôda. Vo výborných ročníkoch, s dostatočným množstvom cibéb na strapcoch hrozna, sa vyrábajú tokajské 3 až 6 putňové výbery, a v najlepších ročníkoch vzácna Tokajská esencia.

Image