Vinotéka alebo vínotéka?

Vinotéka alebo vínotéka?

Vinotéka alebo vínotéka?

Slovo, ktoré označuje chladničku na víno, stojan na víno alebo obchod s vínom sa píše inak, ako si zrejme myslíte.

Nie je to totiž populárna a rozšírená verzia vinotéka. V slovenských lexikografických príručkách, ktoré nájdete na stránke Jazykovedného ústavu Ľ. Štúra SAV http://slovniky.juls.savba.sk, sa totiž uvádza podoba vínotéka s dlhým í. Vinotéka s krátkym i je česká verzia tohto slova. Stále však má niekoľko významov, a to zbierka vínnych produktov, predajňa týchto produktov, a samozrejme, špeciálna skriňa s nastaviteľnou teplotou i vlhkosťou na uskladnenie vína.

Vínotéka priemyselná: Ak sa rozhodnete do domácej vínotéky zainvestovať, víno bude uložené v optimálnych podmienkach. Vybavenie je podobné chladničkám, a možno aj niečo navyše. Nízka hlučnosť, automatické odmrazovanie, senzory, zobrazovanie výšky vlhkosti, automatické odstraňovanie zápachu, nastaviteľné nôžky, zameniteľné otváranie dverí patrí medzi samozrejmé vlastnosti dobrej vínotéky, a k nemu patrí aj UV filter v sklenených výplniach dverí, vnútorné osvetlenie a zvukový signál pri náhodnom otvorení dverí. Od jej veľkosti sa odvíja aj cena, k dispozícii sú malé presklené skrine s veľkosťou menšou chladničky, ale aj vínotéky s objemom okolo 400 litrov, do ktorých sa isto zmestí celá vaša zbierka. 

Vínotéka domáca: Uschovať víno sa však dá aj bez drahej technológie, ak na to máte tie správne podmienky. Na vytvorenie domácej vínotéky musíte mať doma chladné miesto s minimálnymi výkyvmi teploty, tá by mala byť stabilná na úrovni 13-14°C. Toto miesto by malo byť tiež tmavé, aby boli fľaše chránené pred priamym slnkom. Ideálna je teda pivnica, suterén v paneláku, prípadne garáž. Stojany na víno potom umiestnite k stenám, väčšinou bývajú steny chladnejšie ako stred miestnosti a je tu aj vyššia vlhkosť. Fľaše treba skladovať v horizontálnej polohe, aby nedošlo k vysychaniu korkových zátok. Fantázii sa však medze nekladú a svoje tekuté poklady si môžete uložiť podľa svojho gusta.

Vínotéka profesionálna: Napokon, tretia vínotéka je predajňa vína, kde vám okrem predaja poradia, naladia i poučia o tom-ktorom víne. Jednou z najlepších je vínotéka WinePlanet v Bratislave, kde nájdete najširšiu ponuku vína a destilátov z celej planéty. V ponuke majú viac ako 1 300 druhov vína a množstvo prémiových značiek rumu, ginu, koňaku, vodky či whisky. Ochotný školený personál a someliér vám pomôžu pri výbere tovaru. Súčasťou areálu je átrium a degustačná miestnosť, kde sa pravidelne konajú tematické degustácie, akcie priamo s vinármi, školenia alebo someliérske kurzy. Na svoje si tu rozhodne príde každý milovník vína.