KOVAL – prvý liehovar v americkom Chicagu od polovice 19. storočia

KOVAL – prvý liehovar v americkom Chicagu od polovice 19. storočia

V minulom desaťročí bol v Chicagu založený prvý liehovar za posledných 150 rokov, špecializujúci sa na organické whisky, likéry a destilované špeciality. Medzičasom sa firma KOVAL s viacerými medzinárodnými oceneniami prepracovala medzi špičku amerických liehovarníkov s limitovanou produkciou.

ČIERNA OVCA MEDZI WHISKY
Názov Koval je odvodený od viacerých východoeurópskych jazykov, v ktorých podobne ako v slovenčine znamená „kováč“. V židovskom jazyku zároveň značí čiernu ovcu alebo niekoho, kto razí cestu vpred alebo robí niečo nové a neobvyklé. Starý otec Sonaty, Robertovej manželky, získal prezývku koval už ako 17-ročný, keď na prekvapenie jeho rodiny emigroval z Rakúska do Chicaga a založil tam začiatkom minulého storočia veľmi úspešnú liehovarnícku firmu. Zhodou okolností aj priezvisko Robertovej rodiny je Schmied, čo v nemčine taktiež znamená kováč. A tak bol názov firmy jednoducho vyriešený!

Zakladatelia firmy KOVAL, Robert a Sonat Birneckerovci, sa rozhodli zavesiť svoje akademické kariéry na klinec a priniesť liehovarnícku tradíciu Robertovej rakúskej rodiny do Spojených štátov. V začiatkoch podnikania sa rozhodli byť verní procesu výroby biodestilátov úplne od nuly – v porovnaní s často praktizovanými a jednoduchšími postupmi výroby z predpripravených destilátov. Ich ideou bolo priniesť nový rozmer aj do sveta whisky a dopriať tomuto destilátu nový, čistejší a ľahší štýl s rozpoznateľným rukopisom. GRAIN TO BOTTLE™

Celý proces prípravy destilátu od zrnka až po finálny mok prebieha vo vlastnej výrobni a je starostlivo plánovaný a kontrolovaný.

Začína sa zazmluvnením lokálnych pestovateľov, mletím a drvením obilovín priamo vo výrobni a končí sa destiláciou, plnením do fliaš a balením. Vo firme KOVAL veria, že výroba najlepšieho destilátu sa začína najkvalitnejšími surovinami. Preto získavajú všetky ingrediencie od biofarmárov z amerického stredozápadu, čím podporujú lokálnu ekonomiku a trvalo udržateľné poľnohospodárstvo. Všetky enzýmy a kvasinky, ktoré používajú, sú tzv. „non-GMO“, teda geneticky nemodifikované. Voda, kľúčová surovina, pochádza z jazera Michigan a pred použitím prechádza komplexným procesom čistenia za použitia prírodnej uhlíkovej metódy. Všetky whisky z produkcie firmy sú takzvané „single barrel“ a vyzrievajú v 30-galónových barikových sudoch (113,55 l), vďaka čomu tento mok, vytvorený výhradne z jadra destilátu, nadobúda svoju charakteristickú čistú chuť a zmyselnú vôňu.

Americké dubové sudy, ktoré používajú, sú od firmy Barrel Mill z Minnesoty. Každý zo sudov sa použije len jedenkrát, aby whisky, ktorá v nich zreje, získala z dubového dreva čo najplnšie chuťové a aromatické vlastnosti. Pojem „single barrel“ značí, že whisky pochádza zo špecifických barikových sudov a všetky vyprodukované fľaše sú očíslované. Pôvodom je preto každý destilát KOVAL ľahko identifikovateľný – ku konkrétnemu barelu a dokonca k špecifickej dodávke výrobných ingrediencií od bioproducentov. Každá jedna fľaša z produkcie tejto firmy je certifikovaná ako „Certified Organic by Midwestern Organic Services Association (MOSA)“, ako aj Kosher certifikovaná Ortodoxnou úniou (OU). Produkcia firmy KOVAL sa destiluje v na mieru vyrobených prístrojoch od nemeckej firmy Kothe Destillationstechnik, špeciálne na prípravu whisky a brandy

ZA ZNAČKOU KOVAL STOJA MENÁ ZO „STARÉHO SVETA“
Dr. Robert Birnecker, hlavný liehovarník a riaditeľ firmy, je dnes jedným z najvýznamnejších liehovarníckych expertov v USA a medzinárodne známym konzultantom. Počiatočné skúsenosti nadobudol v známej rodinnej liehovarníckej firme starých rodičov, kde im pomáhal, a neskôr pri práci s európskym liehovarníckym guru, doktorom Klausom Hagmannom, na vývoji fermentačných techník pre remeselné liehovary. Robert je držiteľom viacerých certifikátov z hlavnej rakúskej univerzity v liehovarníckej technológii – Höhere Bundeslehranstalt und Bundesamt für Wein- und Obstbau Klosterneuburg. Vďaka jeho technickej expertíze a kreativite získala firma početné národné a medzinárodné ocenenia a dnes pôsobí aj ako liehovarnícky inštruktor v inštitúte Siebel v Chicagu. Počas svojej kariéry pomohol založiť a rozvinúť viac ako 90 remeselných liehovarov v USA a Kanade. Zaujímavosťou je, že Robert pred založením svojej firmy pôsobil ako zástupca tlačového tajomníka pre Rakúsku ambasádu vo Washingtone DC. Za jeho rozhodnutím venovať sa naplno výrobe destilátov stála jeho vášeň pre tradičné remeslá, ako aj túžba a hrdosť spojená s rodinnou firmou, ktorá stelesňuje pravý americký sen.

Časopis Whisky Magazine prednedávnom označil liehovar KOVAL za jeden z „TOP 100 liehovarov na svete, ktoré treba navštíviť.“ Manželka Roberta, doktorka Sonat Birnecker a prezidentka firmy KOVAL, získala titul MSt z univerzity v Oxforde a doktorát z University of London, viac ako dekádu svojho života sa venovala učiteľstvu na americkej a nemeckej pôde. V roku 2008 však prišiel obrat v jej kariére a možnosť pracovať s manželom na novom projekte. Sonat má dnes vo firme pod palcom produktový vývoj a dizajn, distribúciu a marketing. Okrem toho je spoluzakladateľkou Kothe Distilling Technologies – startupovej konzultačnej firmy, ktorá taktiež reprezentuje viaceré technologické firmy v brandži vrátane špičkového nemeckého výrobcu destilačných prístrojov Kothe Destillationstechnik.