Mojich top desať vín roka 2018

Mojich top desať vín roka 2018

Ročne sa vyrobí vo svete 19 biliónov fliaš vína ...

Najviac v Taliansku, Francúzsku, Španielsku, USA a na piatom mieste je Austrália. Bez vopred pripravených ťahákov sa do výberu dostali všetky. So skromným prispením Slovenska ako krajiny s čím ďalej menšou rozlohou vinohradov a čoraz viac lepšími vínami. Paradox na slovenský spôsob... Ďalej je to Rakúsko ako vinohradnícky región s najväčším pomerom vinárstiev, ktoré pracujú v organickom režime. Teda rešpektujúcom danosti prírody bez ambície „robiť si naprieky“. 

Nuž a napokon je to Argentína, ktorú vystriedala v rebríčku produkcie Austrália len vďaka efektu El Niňo. Možno sa to niekomu bude zdať zvláštne, ale vinohradnícke oblasti Južnej Ameriky ovplyvňujú aj problematické ročníky. Argentínske vína majú otvorené srdcia a vášeň, podobne ako tanečníci tanga v Mendoze každý podvečer. Francúzsko je fenomén, ktorý nemá dno. Aspoň z pohľadu tekutých pokladov asi v každom kúte krajiny. Našťastie sa vrtuľníky s bohatými investormi predháňajú zatiaľ len v Bordeaux. 

Francúzsko vyhráva nad Talianskom v súčasnosti len vo futbale, inak je všetko po starom. Domáca gastronómia, skvelé espresso, drahé diaľnice a fantastické vína. Ceny? Ako aj vo Francúzsku – z roka na rok drahšie. Ešteže majú niekoľko stovák pôvodných odrôd, ktoré si poradia aj v horších časoch, keď nebude v móde Brunello alebo Prosecco. 

Španieli cestujú po svete (aj na Slovensko ) a Slováci do Španielska. Zistili, že Tempranillo a drahé sudy nie sú všetko. Ich poklady sú ukryté v menách ako Mencia, Monastrell, Cariňena, Godello, Albillo či Albariño. Pre fanúšikov klubovej atmosféry aj Pedro Ximénez. Najvyššia svetová spotreba vína je v USA a stále rastie. Rastie aj trh s vínom. 

Smädných záujemcov je veľa a potrpia si na kvalitu. Američania (široký pojem) vyhľadávajú jemné, štýlové vína s charakterom. Po ére prebarikovaných Chardonnay, zbytočnom „kopanci“ do Merlotu a zistení, že Pinot Noir nerastie všade, je vinohradnícka a vinárska scéna pripravená komunikovať. A to najlepším spôsobom – kvalitnými vínami. Ešteže zástupy SOMM´s povedali, že to ide aj bez označovania ako Champagne, Haut Sauterne alebo Tokaj. 

Protinožci dokážu vyrobiť skvelé víno v každom štýle. Šumivé z Tazmánie, Rizling z Clare alebo Eden, Pinot z Victorie, Chardonnay z Margaret, Cabernet z Coonawarry alebo hrozienkovo sladký Sémillon z Riveriny. Jednoducho povedané Syrah nemusí byť to isté ako Shiraz. Alebo áno...?