Ako vybrať poháre na víno do reštaurácie

Ako vybrať poháre na víno do reštaurácie

Medzi najobľúbenejšie nápoje súčasnosti patrí určite aj víno. Je to nápoj, ktorý posledné roky stúpa na popularite, ľudia si obľúbený druh vína vychutnávajú nielen v pohodliach domovou ale aj v reštauráciách prípadne baroch. Veľmi často experimentujú, hľadajú to najlepšie víno na daný okamih. Práve vychutnávanie si výborného vína patrí určite k tým krajším okamihom našich životov.

Ako ale tento okamih môžeme ešte umocniť. Pri konzumácii na nás predsa vplýva veľa vonkajších faktorov, či už je to spoločnosť s ktorou si víno vychutnávame, prostredie v ktorom sa aktuálne nachádzame, hudba ktorá tam hrá a v neposlednom rade aj pohár na víno takzvaný kalich v ktorom je víno naliate.

Existuje pekné prirovnanie, že kalich na víno predstavuje šaty vína. A všetci predsa vieme že šaty dokážu robiť divy. Tak ako sa vyvíjalo oblečenie od dobových oblekov kráľov a brnení vojsk, tak sa časom vyvíjali aj poháre na víno.

Z dobových filmov si pamätáme že v minulosti sa víno popíjalo z kovových prípadne hlinených čaší, dnes máme na výber nekonečné množstvo pohárov na víno. Ako sa ale zorientovať v širokej ponuke pohárov a vybrať si správny pre vašu reštauráciu?

Je takmer neuveriteľné, aký vplyv má na kvalitné víno správny pohár. Okrem vplyvu na aromatické a chuťové vlastnosti je kráľom na stole, dokáže výraznou mierou ovplyvniť vizuálny dojem z priestoru. Je síce pravda že ani najlepším pohárom nezachránite nízku kvalitu vína, ale nesprávnym kalichom dokážeme uškodiť aj najlepšiemu vínu a správnym kalichom dokážme pôžitok z neho znásobiť.

Existujú 3 možnosti výberu pohárov na víno

Image

Univerzálny pohár na všetky vína

Použijete jeden druh univerzálneho pohára na všetky vína, ktoré vo svojom podniku ponúkate. Ušetríte náklady na nákup veľkého množstva rôznych pohárov a v neposlednom rade ušetríte veľa miesta pri uskladnení pohárov v sklade aj zabarí.

Je veľmi dôležité vybrať pohár na víno, ktorý je svojím tvarom a použitým materiálom vhodný na čo najväčšie množstvo predávaných produktov, napríklad RIEDEL Restaurant Riesling/Zinfandel SKU 0446/15.

Poháre na každé víno a odrodu

Na každý druh vína použijeme pohár, ktorý je najvhodnejší na jeho servírovanie. V dnešnej dobe existujú firmy, ktoré vyrábajú poháre na každý štýl vína, ktorý predávate vo svojom podniku.

Samozrejme tento model je veľmi nákladný na obstaranie si veľkého množstva pohárov podľa druhu vína a taktiež na skladovacie zásoby nielen v skladoch ale aj v zabarí. Taktiež je potrebné vybrať poháre požadovanej kvality. Napríklad na výborný Burgundský Pinot pohár RIEDEL Sommeliers Restaurant Burgundy Grand Cru.

 

Riedel Sommeliers Pohár Burgundy Grand Cru 4400/16
Image

Poháre na základné druhy vína

Treťou variantov je vybrať si poháre na základné druhy vína predávaného vo vašej reštaurácii. V tomto prípade by vám nemali chýbať kalichy na víno šumivé ale aj biele a červené.

Na prosecco ale aj kvalitné sekty sa výborné hodí napríklad RIEDEL Restaurant Champagne Wine Glass SKU 0446/58.

Každá z týchto možností môže byť najlepšou voľbou vo vašej reštaurácii. Veľmi dôležité je správne definovať, aký štýl gastronómie chcete svojim zákazníkom prinášať. Šaty si tiež zvyčajne vyberáme podľa príležitosti. Na bežný obed sa oblečieme inak, ako keď ideme do opery, prípadne na rande. Rovnako je to aj s pohármi na víno.

V jednoduchom bistre podávajúcom prevažne obedy, prípadne uvoľnenej talianskej tratorii vám zákazník odpustí, ak nebudete mať špeciálny kalich na Cabernet sauvignon, napríklad kalich Riedel Sommeliers Black Tie R Black Series Bordeaux Grand Cru. Postačí aj univerzálny pohár na víno, avšak aj ten by mal spĺňať nejakú kvalitu. Ak však chceme robiť fine dining je nevyhnutné zaobstarať si správne poháre na základné druhy vína. 

Okrem toho, ak vaša vínna karta obsahuje aj ikonické vína zo svetoznámych vinárskych oblastí ja na zváženie, či si k týmto vínam zaobstaráme šaty, ktoré nechajú čo najlepšie vyniknúť ich nádherné telo.  Zákazníci predsa ocenia ak k objednanej Grand reserve z oblasti Rioja dostanú niečo navyše. Tým môže byť napríklad Riedel Vinum Pohár Tempranillo 6416/31.

Skúste tento fakt  použiť vo svoj prospech, vyberajte rozumne a pripravte svojím hosťom o niečo lepší zážitok pri konzumácii vína vo vašom podniku. Veď o to predsa ide.