Gimenez Mendez

Gimenez Mendez

Spoločnosť, ktorá ročne zo svojich 100 hektárov v južnom Uruguaji vyprodukuje viac ako 700 000 fliaš lahodného vína. Spoločnosť, ktorá vytvorila netradičné víno Enigma, v ktorom umne spája 15 rozličných druhov hrozna. Spoločnosť, ktorá svoje úsilie v pestovaní vína zameriava priamo na zahraničné odrody a ich vývoz. Reč je o uruguajskom vinárstve Gimenez Mendez.

Gimenez Mendez logoV roku 1991 sa Luis Alberto Gimenez a jeho manželka Marta Mendez, skúsení vinohradníci, rozhodli vyrábať prémiové vína nielen pre domáci, ale aj medzinárodný trh. Manželia sa po štyridsiatich rokov vo vinárskom biznise totiž rozhodli, že konečne nastal čas dať vínu vlastné meno. Na to, aby sa ich vinohrady a samotné vinárstvo dostali na úroveň, na ktorej by začali produkovať víno jedinečnej chuti s nádychom medzinárodného štýlu, však bolo treba vyvinúť určité úsilie. Najprv bolo treba skrotiť národné uruguajské hrozno, Tannat. Luis a Marta ho nasadili na prvých 40 hektároch, za ním nasledovali známe aj menej známe odrody Arinarnoa (zmes Merlotu a Petit Verdotu), Torrontés, Cabernet Sauvignon a Shiraz. Dnes spoločnosť produkuje vína odrôd Sauvignon Blanc, Chardonnay, Viognier, Torrontés, Taannat, Merlot, Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc, Shyraz, Marcelán, Arinarnoa a Petit Verdot. A je jasné, že sa im podarilo dosiahnuť svoj cieľ, pretože spoločnosť Gimenez Mendez sa čoskoro stala jedným z popredných vývozcov uruguajských vín.

Vinárstvo sa nachádza v meste Canelones, 45 km severne od mesta Montevideo. Vinice sú umiestnené v štyroch rôznych regiónoch južne od Uruguaja: Las Brujas, Los Cerrillos, Canelon Grande a Montevideo. Najdôležitejší je, prirodzene, Las Brujas. Produkuje najlepšie hrozno a rodina tu vlastní 100 hektárov. Práve táto časť Uruguaja je mimoriadne vhodná na pestovanie vína – kvalita pôdy a podnebie i počasie prajú vinohradníkom a ich rastlinám. Stredomorská klíma ovplyvňovaná atlantickým vánkom s dlhými suchými obdobiami, keď vinič dozrieva do extrémnej chute a vône, je doplnená chladnejšími dňami vďaka osviežujúcim prúdom chladného vzduchu z Antarktídy s občasným dažďom. Našťastie pre Gimenez Mendez je šanca prehánok počas dozrievania veľmi nízka. Intenzita slnečného žiarenia je podobná Argentíne a Čile.

Vinárstvo vlastní a riadi rodina Gimenezovcov Mendezovcov. V súčasnosti na čele stoja traja majstri vinári, ktorí spolupracujú s medzinárodnými konzultantmi na tom, aby každá úroda, každé víno, každá fľaša obsahovali len to najkvalitnejšie.

vinarstvo Gimenez Mendez

Pri práci vo vinohrade sa každý vinič berie ako individuálna rastlina, ktorá potrebuje osobitnú starostlivosť, aby na nej vyrástli tie najlepšie plody. Na to, aby bolo možné venovať každej rastline určitý čas a poskytnúť starostlivosť priamo pre ňu, spoločnosť rozdelila svoje vinice do viacerých menších častí, ktoré sú týždenne sledované. Dôkladne sa monitorujú všetky vonkajšie faktory, ako sú pôda, živiny a vlhkosť a dôsledne sa merajú rastové výkony viniča ako hmotnosť, tvar a zloženie jednotlivých bobúľ hrozna. Tieto informácie spoločne s vinárskymi skúsenosťami umožnia vinohradníckym majstrom určiť najprirodzenejší spôsob starostlivosti o rastliny. Individuálna starostlivosť ušitá na mieru každej rastline má za výsledok dokonale zdravé a chuťovo vyvážené hrozná, so všetkými charakteristikami potrebnými pre špecifický štýl vína. Nečudo, že pod ich rukami priam kvitnú vína ako Alta Reserva Tannat, Alta Reserva Arinarnoa či Alta Reserva Cabernet Sauvignon.

Možno aj vďaka tejto výnimočnej starostlivosti sa im podarilo vytvoriť niečo nevídané, víno menom Enigma, ktoré sa zrodilo z kreativity tímu odborníkov. Je to jedinečná kombinácia ich najlepších sudov, v ktorom sa mieša pätnásť rozličných odrôd hrozna bez toho, aby stratili svoje individuálne charakteristiky. Tie najlepšie vlastnosti spolupracujú na vytvorení nezabudnuteľného uruguajského vína, ktoré v sebe spája to najlepšie, čo miestne vinohradníctvo ponúka.

Text: Nina Frisby, Foto: Gimenez Mendez

Giménez Méndez BUHO Microvinificaciones Tannat

Uruguaj, červené, odrodové suché víno, ročník 2015, 0,75 l
Do výsledného cuvée sa dostali 10 % Merlot a 5 % Gamaret. Všetky odrody fermentovali spolu, následne víno vyzrievalo 12 mesiacov vo francúzskych a amerických dubových sudoch. Napriek vysokému indexu tanínov pre Tannat je Buho chutné a šťavnaté červené víno pripravené na pitie. Bohatý a termický prejav chuti harmonizuje príjemná ovocná sviežosť. Potenciál na vyzrievanie do 2025. Po dekantácii vynikne k hovädziemu entrecote s horčicovou omáčkou.

€€

Obj. č. 530200101145-15_075

Viac o víne

Giménez Méndez 100 Aňos Tannat Reserva Familiar

Uruguaj, červené, odrodové suché víno, ročník 2017, 0,75 l
Rozkošná „rodinná rezerva“. Winemaker Mauro Giménez Méndez vytvoril asembláž z viacerých parciel s krátkym vyzrievaním v sudoch. Skvelá ovocná textúra, ľahký dotyk vanilky a šťavnatý záver s hroznovou dochuťou. Podávajte s duseným hovädzím chvostom s fazuľkou na tymiane a cesnaku.

€€

Obj. č. 530200100407-17_075

Viac o víne

Giménez Méndez Alta Reserva Tannat

Uruguaj, červené, odrodové suché víno, ročník 2017, 0,75 l
Hrozno pochádza z parciel, ktoré ovplyvňuje 30 km vzdialený oceán. Zber je ručný s dvojnásobnou selekciou. Víno vyzrievalo 9 mesiacov vo francúzskych a amerických dubových sudoch. Tmavočervená farba. Chuť je telnatá s prekvapivo hladkými trieslovinami. Vynikajúca koncentrácia a ovocná textúra.

€€

Obj. č. 530200100223-15_075

Viac o víne

Giménez Méndez Alta Reserva Arinarnoa

Uruguaj, červené, odrodové suché víno, ročník 2017, 0,75 l
Exotická odroda. Kríženec dvoch modrých odrôd Tannat a Cabernet Sauvignon. Vo vôni kasisovo- -herbálne. Chuť harmonizuje v ideálnom pomere ovocnej textúry a hladkých tanínov. Stredne dlhý korenistý záver. Skvelý partner k domácej fašírke z hovädzieho mäsa.

€€

Obj. č. 530200100230-17_075

Viac o víne

Giménez Méndez Alta Reserva Cabernet Sauvignon

Uruguaj, červené, odrodové suché víno, ročník 2015, 0,75 l
Klasický Cabernet pripomínajúci Bordeaux. Delikátna vôňa likéru z čiernych ríbezlí, sparenej mäty a horkej čokolády. Suchá chuť s ovocným telom a integrovanými trieslovinami. Dlhý, minerálny záver so štipkou anízu. Dekantáciou získa na chuti.

€€

Obj. č. 530200100339-15_075

Viac o víne