Ročník 2019 bude ročníkom Rizlingov, hodnotí vinárstvo Chateau Modra

Ročník 2019 bude ročníkom Rizlingov,  hodnotí vinárstvo Chateau Modra

Chateau Modra hodnotí ročník vína 2019. Prečítajte si aké vína môžete očakávať z tohto ročníka, popisuje nám ich Daniel Bachna z vinárstva Chateau Modra.

V súčasnosti sa vinárstvo špecializuje na výrobu prémiových vín, ktoré pochádzajú výlučne z vlastných viníc. Tie sa rozprestierajú v troch oblastiach Slovenska – v Malokarpatskej (Modra, Pezinok, Šenkvice), v Nitrianskej (Malanta) a v Južnoslovenskej vinohradníckej oblasti (Galanta, Hubice, Strekov).

Ročník 2019 bol vo vinárstve Chateau Modra v porovnaní s ročníkom 2018 určite výborný na výrobu bielych a ružových vín, hlavne čo sa týka kvalitatívnych parametrov hrozna, ako suroviny na výrobu vína. No pri modrom hrozne, z ktorého sa vyrába červené víno, bol kvalitnejší ročník 2018.

Ročník 2019 sa ukazuje v našej pivnici Chateau Modra ako ročník Rizlingov – zvlášť Rizlingu rýnskeho a takisto ročník výborný na Sauvignony – u ktorých, však nie je primárnym kvalitatívnym parametrom cukornatosť hrozna (ako u iných odrôd) ale skôr aromatická zrelosť (tá u odrody SVG dosahuje svoj vrchol max. pri cukornatosti 19°NM, ideálnejšie je okolo 18°NM)

Biele vína Chateau Modra 2019

Vína majú nádherný odrodový, vďaka riadenej fermentácii reduktívny charakter, vyváženú kyselinku, ktorá zabezpečí, že vína nebudú len na krátke trate /samozrejme myslíme odrody ako Veltlínske zelené, Rizling rýnsky, Rizling vlašský, nie Muller Thurgau/.

Už prvé víno, a to konkrétne Muller Thurgau, ktoré bolo z ročníka 2019 z pivnice vyskladnené, mienku o vysokej bonite vín z ročníka 2019 len utvrdilo.

Zo všeobecného pohľadu, je veľké množstvo vín už teraz v optimálnej kondícii na flašovanie a pitie, no nájdu sa aj vína s výrazným zrecím potenciálom, u ktorých je predpoklad smerovania do najvyšších rád...

Pozrite si kompletnú ponuku vín z vinárstva Chateau Modra na Wineplanet.sk. 

Prečítajte si článok Vinárstvo Chateau Modra – víno z vlastných viníc.

modra2.jpg
chateaumodra-vina-rada-2.jpg

Červené vína Chateau Modra 2019

Ročník 2018 bol vynikajúci na fenolickú zrelosť hrozna, dalo by sa povedať, že z posledných ročníkov bol na výrobu červeného vína aj najlepší.

Ročník 2019 sa oproti tomu zo začiatku až takým dobrým neukazoval. Hrozno bolo síce väčšinou v dobrom zdravotnom stave, avšak aj vďaka počasiu, ktoré ovplyvniť bohužiaľ nevieme, nedosahovalo tak vysokých cukornatostí ako v ročníku 2018 – pričom cukornatosť hrozna je u väčšiny červených vín primárnym parametrom posudzovania kvality hrozna a jeho smerovania do tej ktorej produktovej rady vín...

Obrovským pozitívom bolo, že aj vína ročníka 2019 nemali absolútne žiaden problém, čo sa týka priebehu jablčno – mliečnej fermentácie – biologického odbúravania kyselín...vína sú momentálne vo fáze zretia na jemných kvasniciach, kde dochádza k ich „zaguľacovaniu a harmonizácii“.