Poznámky z rozhovorov na tému Merlot

Poznámky z rozhovorov na tému Merlot

Vo Francúzsku je najrozšírenejšou odrodou so 14 % podielom z celkovej plochy vinohradov. Len v Bordeaux je to takmer 70 % zo všetkých pestovaných odrôd. Na Slovensku sa prvýkrát objavil v roku 1921 v Beladiciach. Pri jeho neskoršom klčovaní si vraj po štepy z neho prišli až z Francúzska. Kolektivizáciou posilnení družstevníci hľadajúci odrodu so spoľahlivými a vysokými výnosmi jej neprišli na chuť, a tak sa až dodnes na etiketách označuje pochybnými názvami. V súčasnosti však silnie názor o jej progresívnej registrácii ako uznanej odrody. Otázkou ostáva, či je navôkol dostatok lepších a lacnejších verzií. Berúc do úvahy, že cuvée stále nie je vyhľadávaným artiklom na úkor odrodových vín, kde by Merlot mohol na Slovensku nájsť uplatnenie.

Z pestovateľského hľadiska Merlot dozrieva (v závislosti od ročníka) o dva týždne skôr ako Cabernet. Z tohto pohľadu je vhodnejší do chladnejších apelácií či v chladnejších a na zrážky bohatších ročníkoch. Profituje z vápenatej pôdy, ktorá v suchších oblastiach zadržiava vlahu a v problematických rokoch akumuluje teplo. Z parciel s vyšším obsahom železa a v slnečných ročníkoch takmer neprezrieva, čím sa zber predlžuje v prospech hrubšej šupky naúkor cukornatosti. Zdá sa, že jeho jediným (úhlavným) nepriateľom je človek, ktorý ho v honbe za vysokým ratingom necháva prezrieť, prípadne internacionalizovať vplyvom „obľúbených“ konzultantov.

Senzoricky sa vína z Merlotu približujú k príbuzným odrodám ako Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc alebo Carmenère. Výborne reflektuje svoj pôvod, ako aj vinifikáciu. Citlivý vinohradník a vinár pracuje so skvelou mentálnou výbavou odrody ako s prostriedkom na zobrazenie pôvodu. Na základe tohto sú najlepšie vína z Merlotu (na rozdiel od názoru v Bokovke) zdravými médiami s „farebnou“ ovocnou textúrou, sviežosťou a prirodzenou štruktúrou. V pivnici vydržia navždy. Aj po dekáde či dvoch bývajú vína z Merlotu stále živé s neuveriteľnou sviežosťou a harmóniou. Aj staršie ročníky sú pre someliérov v gastronómii. Kombinácia plnenej prepeličky a napr. Château Clinet 1999 je nezabudnuteľná.

ROZHOVORY NA TÉMU BORDEAUX...
Prvým vínom z desiatky, ktoré prešli výberom, bolo Château Le Puy Rose- Marie 2016. Rose-Marie je senzačný clairet alebo Bordeaux rosé, stačí si vybrať. Limitovaná chuťovka, ktorej sa vyrobí niečo cez 2 000 fliaš. Jeho domovom je Côtes de Francs, ale vzhľadom na charakter sa označuje ako Vin de France. Víno vyzrievalo 8 mesiacov v starších sudoch. Fľašuje sa bez filtrácie či pridania SO2. Všetky vína z Le Puy sú certifikované Ecocert a Demeter, spĺňajú biodynamický prístup. Rodina Amoreauovcov vlastní toto vinárstvo už 400 rokov. Nie je vo svete veľa podobných vín s príbuzným prejavom, ktorý vychádza z tradície. Dokonalá symbióza, štruktúra a vitalita zároveň. Víno sa nesmie podávať príliš vychladené. Na to, aby bol zážitok zaručený, musí mať teplotu medzi 15 až 16 °C. Vtedy je Merlot v najprirodzenejšej podobe, v ktorej vydrží aj 4 až 5 rokov.

Clarendelle Saint-Emilion 2014 je novinka v portfóliu Clarence Dillon Wines. Investovaním do dvoch skvelých chateau – L´Arrosée a Tertre-Dugay získala rodina Dillonovcov prístup na pravý breh. Vznikom Quintusu (a zánikom L´Arrosée a Tertre-Dugay) sa dopĺňa mozaika aj v oblasti obchodovania s vínami z pravého brehu. Logickým vyústením potom bol vznik tohto vína. Komplikovaný ročník bol 2013, a tak voľba padla na 2014. Merlot (77 %) „podpichuje“ neposedný Cabernet Franc (16 %) a všade bol Cabernet Sauvignon (7 %). Zvedavci môžu tipovať: Koľko sa dostalo do fľaše z Quintusu? V konečnom dôsledku to nie je dôležité, lebo víno sa vydarilo. Reprezentuje charakter oblasti a ročníka. Navyše v záplave vín zo Saint-Emilion bojujúcich o priazeň Parkerových bodov pôsobí ako balzam. Naslepo chutí ako stopercentný Franc. Kvetinovo -korenisté a poctivo svieže. Žiadna čokoládka ani sušené ovocie! Príjemne nadväzuje na predošlé víno. Výborné do gastronómie. Potenciál do roku 2023.

Merlot je na druhom mieste z pohľadu výsadby na celom svete. Zaberá neuveriteľných 266 000 hektárov.

ROZHOVORY NA TÉMU ELEGANCIA...
Ďalšia dvojica vín reprezentuje aj ročník 2013, do ktorého si viacerí „kopli“. Mnohí z nich zabúdajú, že ešte nedávno mali Merloty napr. z Bordeaux 12,5 % alkoholu. Dnes už niekomu nestačí ani 14,5 %. Gianfranco Gallo je majiteľom a ideovým predstaviteľom Vie di Romans. Blízko Mariano del Friuli (pešo za 10 až 15 min.) sa nachádza vinárstvo, ktoré poznajú všetci vďaka bielym vínam. Maurus 2013 je Merlot, pochádzajúci z veľkej parcely, kde nánosy štrku a vápenatého podložia tvoria kompaktný celok. V Isonzo je Merlot jednou z prvých volieb a stojí za to. Moderná vinifikácia uprednostňuje Merlot ako prostriedok pre elegantné a šarmantné vína. Prílišná skromnosť miestnych vinárov k ich červeným vínam zachováva čarovný ovocný základ s vlastným štýlom a atraktívnou cenou. Obdivuhodné. Potenciál do roku 2025.

V druhom „flighte“ je partnerom talianskeho Merlotu juhoamerické víno, paradoxne s európskym štýlom. Rutini je zvláštnym úkazom medzi argentínskymi vínami. Ani jedno ich víno nepôsobí ťažkopádne, sladko či prvoplánovo. Tupungato je časťou Mendozy (asi hodinu autom na juh) s vysokou nadmorskou výškou a predĺženým termínom dozrievania hrozna (oproti Maipú alebo Luján). Vďaka tomu sa šupka hrozna koncentruje bez nutnosti vysokej extrakcie pri lisovaní. Winemaker Mariano di Paola zbieral skúsenosti v dobrých kalifornských vinárstvach, ktoré nepotrebujú zdôrazňovať drevo. Vína fermentujú v kónických nerezových nádržiach. Tie najlepšie v betónových „vajíčkach“ domáceho pôvodu. Merlot Rutini 2013 z prémiového radu Colección je atraktívnym vínom s vynikajúcou harmóniou a eleganciou. Radosť piť. Potenciál do roku 2023.

ROZHOVORY NA TÉMU MINERALITA...
Mineralita alebo slanosť v dochuti odzrkadľuje vlastnosti a správanie viniča v danej lokalite. Často sa za tento pojem schováva celá história a marketingový potenciál niektorých vín. Moravský Merlot Maidenburg od Reistenu 2006 sa ochutnával na minuloročných rozhovoroch ako aprílový žart. O tom, že toto víno nie je žart, sa mohli všetci presvedčiť aj teraz. Žartom alebo skôr smútkom môže byť súčasná kvalita vín z tohto kedysi váženého vinárstva. Našťastie sa zachovalo zopár fliaš nula šestky. V tomto roku vzniklo v Česko- Slovensku viacero pozoruhodných vín. Vinohrad Valtická, z ktorého pochádza toto víno, disponuje vyšším obsahom vápenca v pôde. Má juhovýchodnú orientáciu s miernym sklonom. Ročník pridal slnečné lúče, ako aj emócie v spojení s degustáciou tohto Merlotu. Aj napriek veku má zdravú chuť s pulzujúcou kyselinkou, terciárnym prejavom a mineralitou v závere. Pokojné víno k jahňaciemu na bylinkách. Na vrchole.

ROZHOVORY NA TÉMU HARMÓNIA...
Veľké veci sa diali aj pri Merlote z USA. Na rad prišla dvojica a jej prvý premiant Stag´s Leap Wine Cellars Merlot Napa Valley 2006. Know-how vína tvorí hrozno z vinohradu Arcadia, zvyšok z Oak Knoll. Zber hrozna prebiehal medzi 7. septembrom a 12. októbrom. Kyseliny 5,6 g/l, pH 3,57 a alkohol sa zastavil na rozumných 13,8 %. Víno vyzrievalo 15 mesiacov v čiastočne nových francúzskych sudoch. Do fľaše sa zmestilo napokon 10 % Cabernetu Sauvignon. Tento ročník stihol ešte zakladateľ Warren Winiarski a do roku 2012 aj hlavná enologička Niki Pruss. Pôvodným povolaním Niki bolo lekárstvo, takže o zdravotnom stave vína niet pochýb. Treba poznamenať, že najlepšie obdobie pre SLVC bolo v rokoch 2000 – 2010. V súčasnosti je hlavným enológom Marcus Notaro, ktorý novým majiteľom (Antinori / Château Ste. Michelle) priniesol bohatý a termický prejav, ale bez ujmy na elegancii. Víno je príjemne zamatové a páči sa prítomným ženám. Sympaticky ovocný charakter rámcuje sviežosť, nenápadný tanínový dotyk a dokonalá harmónia. Každou minútou sa zlepšuje a otvára. Nádherné. Na vrchole do roku 2020.

Rodina Frescobaldiovcov je jedným z najväčších (aj najvplyvnejších) pestovateľov v Toskánsku. Svoje predstavy o ideálnom víne prežívajú aj za oceánom. Toskánske vína z medzinárodných odrôd vznikli v podstate na základoch priemerného Chianti. V súčasnosti sa vinohradníci a znalci vracajú naspäť k Sangiovese a jeho nevyužitému potenciálu. Žiaľ, potrvá ešte dlho, kým si fanúšikovia „parkerizácie“ odvyknú od ovocno-marmeládových bômb. Ale o tom niekedy inokedy... Lamaione Merlot 2004 pochádza z usadlosti Castel Giocondo v Montalcine, odkiaľ pochádza výborné Brunello. Merlot sa začal vysádzať v polovici sedemdesiatych rokov. Dnes je v najlepšej kondícii. A ak sa k tomu pridá vyššia nadmorská výška či pôda s vyšším obsahom minerálov, je o „veľké veci“ postarané. Navyše skvelý ročník. Senzoricky pôsobí ako maľba krajinky v lete s množstvom farieb a detailov. Víno, s ktorým sa dobre relaxuje. Na vrchole do roku 2022.

ROZHOVORY NA TÉMU ŠTRUKTÚRA...
Degustácia akéhokoľvek vína z Pomerolu je príležitosťou a sviatkom v jednom. Château Gazin 2014 nepatrí medzi najmenšie, navyše v minulosti sa pre finančné problémy „zbavili“ najlepšej parcely, ktorú používa Petrus! Vinohrady susedia severovýchodne od Petrusu, na dohľad je aj L´Evangile. 26 hektárov tvoria ílovito-štrkové nánosy s obsahom železa v juhozápadnej časti. V niektorých ročníkoch dopĺňa výsledné cuvée aj 5 % Cabernetu Franc. Vína vyzrievajú 18 mesiacov v sudoch. Z prvého vína sa vyrobí približne 85 000 fliaš ročne.

Z mladších a severnejšie orientovaných parciel sa vyrába druhé víno L´Hospitalet de Gazin (25 000 fliaš). Rodina Bailliencourtovcov vyrába fenomenálne vína s výnimočnou eleganciou a štruktúrou. V rámci ročníka 2014 je to jedno z najlepších 10 až 15 vín oblasti bez ohľadu na cenu. Teraz stále čiastočne zavreté, ale s identifikovateľným energickým nábojom. Telo vína je dostatočne bohaté a kompaktné. Jednotlivé nuansy sa pridávajú postupne a v logickom slede, bez ambície pútať pozornosť. Perfektné. Potenciál do roku 2030+. Merlot z Irpinie znie zvláštne, o to viac, keď v celom Taliansku je asi 440 autochtónnych odrôd, v Kampánii zvlášť. Hrozno pre toto víno sa pôvodne pestovalo ako Aglianico. Až tesne pred príchodom milénia sa zistilo, že je to v podstate Merlot. Na rozdiel od Čile sa táto odroda dostala na juh počas 2. svetovej vojny. Priniesli si ju usadlíci z Veneta, ktorí kultivovali krajinu po častých zemetraseniach. Pàtrimo z Feudi di San Gregorio 2013 je unikátne víno. Víno zo 70-ročného vinohradu sa pochopiteľne správa odlišne. Sprístupňuje skupinu prémiových vín v dostupnej cene. Senzoricky na začiatku vývoja, zatiaľ s pomalým spájaním primárneho a sekundárneho prejavu. Na základe skúseností s ročníkom 2004 sa oplatí počkať. Odmenou bude expresívne a trošku extravagantné víno s veľkolepým charakterom. Stále za veľmi dobrú cenu. Potenciál do r. 2030+.

ROZHOVORY NA TÉMU 60/40...
Hovorí sa, že to najlepšie nakoniec... Chris Camarda je Andrew Will. Názov vína je odvodený od mena Chrisovho syna a synovca. Vinárstvo sídli na ostrove Vashon južne od Seattlu. Premiérovým ročníkom bol 1989. Chris označuje svoje vína názvami vinohradov tak, ako je to bežné na starom kontinente. Jeho srdcovkou sú vína z Bordeaux. Nesnaží sa ich napodobňovať, ale od začiatku mal ambície vyrábať hodnotné a dlhoveké vína. Jeho vyhľadávané „single vineyard“ sú Ciel du Cheval a Champoux. Neskôr aj Two Blondes z jeho vlastného vinohradu v Yakima Valley. Klipsun Vineyard 2003 pochádza z Red Mountain AVA v štáte Washington. Všetky vína prechádzajú prísnou selekciou už počas zberu hrozna. Rokom 2003 prestal Camarda nakupovať hrozno z Klipsun Vineyard. Všetky vína sa plnia bez filtrácie. Aj vďaka tomu strávilo víno tri hodiny v karafe Riedel. Bez obáv úchvatné víno, plné espritu a dostatočnej štruktúry na ďalšie vyzrievanie. A to Merlotu stačilo len 60 % v zmesi. Jediným limitujúcim faktorom tohto vína je kvalita korku. Potenciál – neobmedzený.