Leto v Beaune, Nuits Saint Georges a Vacqueyras

Leto v Beaune, Nuits Saint Georges a Vacqueyras

Každý rok sa v tretiu novembrovú nedeľu zbiehajú húfy nadšencov do Beaune. Hospice de Beaune organizuje aukciu vín s enormným svetovým úspechom. Všetci dôležití obchodníci s burgundskými vínami si tento termín rezervujú pre udalosť, ktorá nemá vo svete obdobu. Nám sa však podarilo šťastne pricestovať do Beaune pre iný dôvod, navštívili sme miestne Domaine Chanson. Ako bonus k tomu o deň neskôr Domaine du Clos Frantin v Nuits-Saint-Georges a v strede týždňa aj Arnoux & Fils vo Vacqueyras na južnej Rhône.

PRVÝ DEŇ – BEAUNE
Burgundsko je unikátna oblasť. Rozdeľuje sa od severu na Chablis, Côte de Nuits, Côte de Beaune, Côte Chalonaise, Mâconnais a Beaujolais. Najdôležitejšia je Côte d´Or. 60 km pás od severu – Marsannay až po južné Maranges. Geograficky zahŕňa dve podoblasti Côte de Nuits a Côte de Beaune. Produkciou vín tvorí polovicu celého Bordeaux. Najväčšia je základná apelácia Bourgogne, potom nasleduje dedinská Villages (44 ), Premier Crus (635) a napokon Grand Crus (33). Niektoré vína môžu niesť označenie vinohradov tzv. climats (približne 1 400). Nuits je domovom najprestížnejších apelácií a žiaľ aj najdrahších. Nás však dnes zaujíma Côte de Beaune. Dve tretiny produkcie tejto oblasti tvoria biele vína. S ohľadom na pôdne podložie a dobré mravy vinárov sa tunajšie vína tešia skoro kultovému postaveniu. Sídlia tu takmer všetci dôležití obchodníci známi aj pod názvom – negociants. Beaune je malé a sympatické mestečko s populáciou kapacity nového národného futbalového štadióna. V lete a počas aukcie, pochopiteľne, niekoľkonásobne hustejšie. Milióny turistov sa na vlastné oči (a jazyky) presviedčajú o jedinečnosti miestnych vín. Tu navyše aj s obrovským počtom špičkových reštaurácií, ktoré si tu s bielym panáčikom červeného sprievodcu tykajú. Potulky mestom sa tak môžu natiahnuť aj v zistení, že línia nie je to najdôležitejšie. Takže novoročné predsavzatia sa v Burgundsku neberú vážne.

BEAUNE - vinárstvo
BEAUNE - vinárstvo

Množstvo kvalitných obchodov s vínom suplujú zatvorené (väčšinou) domaines, ktoré svoj voľný čas venujú klientom na základe vopred dohodnutého termínu. Ceny vín v miestnych „vínotékach“ nepodrážajú nohy obchodníkom, naopak, žijú z turistov. Priamo vo vinárstve (ak tam niekto je) sa dá málokedy kúpiť víno. Samozrejme, okrem kopcov v Haut-Côtes, kde nebadať zatiaľ, chvalabohu, inváziu bohatých investorov. Moja snaha nájsť Irancy výlučne alebo aspoň s polovičným podielom odrody César vyšla nazmar. Náplasťou mi bolo skvelé Saint-Bris a Marsannay Rosé. V obchodoch sa dajú nájsť aj skryté poklady (v jednom prípade o tom nevedel ani majiteľ) ako biele N-S-G z Pinotu Blanc či Aloxe z Pinotu Gris. Oplatí sa prejsť a na základe toho aj ušetriť. Kvalita kávy ako povinného dopingu je aj v Beaune (ako vo väčšine krajiny) mizerná, takže najlepšia (bez nadŕžania) bola Lavazza hneď zrána mimo pešej zóny. Večera v trojhviezdičkovej reštaurácii nie je nutnosťou, takže v našom prípade to bolo aj so zážitkom a bez rizika vybielenia bankového účtu. Odporúčanie znie typicky francúzsky „21 Boulevard Wine Club and Lounge Bar“!

Ten, kto bol v Beaune a nenavštívil Hospice, ako keby tam ani nebol – povedala by milá blondína. Budova hospicu, tiež známeho aj ako Hôtel-Dieu de Beaune, bola založená Nicolasom Rolinom v roku 1443. Slúžil ako útočisko pre chorých a starých, ktorí mu darovali za dožitie niektoré parcely vinohradov. Víno z nich slúžilo aj na jeho financovanie. Hospice patrí medzi najkrajšie stavby 15. storočia vo Francúzsku. Dnes je tam múzeum, kde sa každý rok v novembri koná aukcia vín z vinohradov vo vlastníctve hospicu. Trojdňový festival vína vrcholí dražbou, ktorú organizuje aukčná sieň Christie´s. Zo 60 ha kategórie Premier a Grand Cru sa vyrobí približne 800 sudov žiadaného vína, ktorých výťažok putuje aj na charitatívne účely.

 

BEAUNE - vinárstvo
BEAUNE - vinárstvo

PRVÝ DEŇ – MAISON CHANSON PÉRE & FILS
Opakujem sa často, Chanson môžem kedykoľvek a kdekoľvek. Vinárstvo sídli v srdci Beaune na Rue de Paul Chanson, hneď oproti sídlu rodiny. Meno Chanson má v Beaune cveng. História vinárstva siaha do polovice 18. storočia. Od roku 1999 je majiteľom Bollinger a rodinný charakter sa odráža aj v prístupe. Chanson vlastní jedno z piatich bastion v Beaune. Pôvodne obranné veže, ktoré tvorili piliere opevnenia mesta. Časom sa niektoré stali aj priestorom na vyzrievanie vín. Úctyhodne hrubé múry (6 – 8 metrov) zabezpečujúce konštantnú teplotu chránia poklady ako kedysi vojaci. Šachta na prenášanie munície slúži ako výťah. 228 – 300 l sudy uložené pre zrenie na troch podlažiach každý rok o tomto čase čakajú (ošetrené) na nové víno alebo objektívy fotoaparátov. Sympatická Catherine Goutorbe je zvyknutá na otvorené ústa a bezpečne naviguje všetkých k úspešnému pochopeniu súvislostí. Okrem nej si neviem predstaviť nikoho iného na tomto mieste. Catherine sa stáva mojím neoficiálnym 34. grand cru!

beaune aukcia vin6

Degustácia vín od Chansona u Chansona si vyžaduje dokonalú koncentráciu a nevyhnutný „reset hard disku“. Všetky vína majú vnútornú energiu, prejav oblasti a dávku originality. Hlavný enológ J-P. Confuron (zo slávnej rodiny) citlivo prenáša množstvo jemných nuáns jednoducho a logicky – zo zeme. Ako sa patrí, začíname červenými. Základné Bourgogne 2016 je svieže a kompaktné víno s jemným herbálnym záverom. Mercurey 2016 pôsobí atraktívne a dospelo, je takmer pripravené na pitie. Gevrey Chambertin 2015 je nádherne vystavané s dlhou, zatiaľ kasisovou dochuťou. Na základe skúseností bude super aj o 10 rokov. Pernand Vergelesses les Vergelesses Premier Cru 2015 má vyššie ambície. Prirodzená ovocná a tanínová štruktúra s termickým prejavom pôdy a liberálneho ročníka. Dlhý, mandľový záver. Nádhera a najlepšie červené Pernand, ktoré som ochutnal. Potenciál minimálne na dve dekády. Beaune Clos de Marconnets Premier Cru 2015 je sprvu nesmelé až nenápadné víno. Víno sa odhaľuje postupne s delikátnym prejavom a noblesnou štruktúrou. Na ročník excelentná sviežosť a harmónia. Veľmi dlhý záver. Obdivuhodný potenciál. Na koniec červeného flightu zostal Gevrey Chambertin Chambertin Grand Cru 2015. Logicky usporiadané víno s jemnou likérovou višňou vo vôni. Neskôr aj jazmín, muškátový orech a fialky. Chuť je bohatá a zároveň zamatová. Nekonečný záver. Všetko ostatné ešte len príde o 15 – 20 rokov...

Biela sekcia sa začína základným Chablis 2017, ktorým sa Chanson dobre integruje. Všetko podstatné z pôdy zostalo vo víne navyše so žoviálnym dialektom. Nasleduje Viré Clessé 2016. Jedno z najlepších vín oblasti za super cenu. Minerálne, živé, hroznové. Meursault 2015 prekvapí vôňou, ktorá pripomína oveľa teplejšie apelácie. S odstupom času sa otvára s tónmi limetkovej kôry a medovky lekárskej. Oceňujem nízky index dubového dreva. Dlhý, energický záver. Bravo. Savigny Les Beaune Les Hauts Marconnets Premier Cru 2015 je elegantné Beaune. Prejav odrody v transparentnom podaní s dôrazom na harmóniu a šarm. Zároveň s jemnou fenolickou informáciou zo šupky. Potenciál na pätnásť rokov. Dva poklady nakoniec. Prvým je Beaune Clos des Mouches Premier Cru 2015. Nádherná architektúra, skvelý výraz, príjemný ovocný kúpeľ, pikantný až slaný záver. Najkrajšie biele Beaune na trhu. Posledným je Chassagne Montrachet Les Chenevottes Premier Cru 2015. Podobne ako pri Mouches sa mi zasekáva hlas. Rafinované víno, ktoré sa začína s rozvahou a končí veľkolepým finále ako s berlínskym orchestrom. Chanson dokazuje, že z vína netreba robiť fetiš, naopak, sú pre všetkých, ktorí dokážu oceniť ich charakter s rodinným prístupom.

BEAUNE - vinárstvo

DRUHÝ DEŇ NUITS SAINT GEORGES
Côte de Nuits sa končí dedinou Nuits- Saint-Georges, ktorá plynulo prechádza cez Prémeaux, Ladoix, Aloxe, Pernand, Savigny, Chorey až do Beaune. N-S-G nemá vinohrady Grand Cru, hoci niektoré patria medzi najlepšie a najkrajšie. Ich orientácia býva v severnej časti pri Vosne strmšia a sčasti terasovitá. To umožňuje miestnym vínam z Pinotu Noir dosahovať bohatý senzorický prejav s dostatočnou trieslovinovou štruktúrou, časom aj s pôvabom. Najlepšie vinohrady sú napr. Cailles, Vaucrains, Boudots, Murgers. Vína z niektorých Clos (uzavretý vinohrad obohnaný múrikom) ako Maréchale, St-Marc stoja určite za pozornosť. N-S-G je domovom známych negociantov a tiež nižšou koncentráciou naivných nákupcov. Na základe toho sa na stôl v reštaurácii nemusí tak dlho čakať, tak ako sa to pošťastilo aj nám. V dedine dominuje pitoreskné námestie s krásnym kostolom, úzkymi uličkami a poloprázdnymi terasami. Aký rozdiel oproti Beaune!

DRUHÝ DEŇ DOMAINE DU CLOS FRANTIN
Rodina Bichotovcov obchoduje s vínom od roku 1831. Za ten čas sa stala dôveryhodnou a rešpektovanou inštitúciou v Burgundsku. Postupne si získala uznanie aj ako pestovateľ a producent vín. V súčasnosti ju vedie Albéric Bichot. Ich budovu určenú na vyzrievanie vín v Beaune ťažko minúť. Na filozofiu rodiny sa najlepšie privyká v jednej z ich šiestich usadlostí. V Chablis je to Domaine Long Depaquit (65 ha), Domaine du Pavillon v Pommarde (15 ha), Domaine Adélie v Mercurey (7 ha), Domaine de Rochegrès v Moulin-à-Vent (5,2 ha). V N-S-G je to Château Gris (3,5 ha) s nádherným zámočkom a vinohradom ako z katalógu. Keď sa povie Gris, málokomu to niečo povie, ale pri jeho staršom názve Crots srdce každému zaplesá. Obidve verzie vín z Gris sú prosto geniálne a stále za korektnú cenu.

BEAUNE - vinárstvo
BEAUNE - vinárstvo

Nám sa podarilo uchýliť do Domaine du Clos Frantin, ktoré je situované priamo pri vstupe do dediny v smere z Beaune. Vchodu dominuje malá vežička. Pohľadom ukrytý zámok s malým parkom a vinohradmi je obohnaný múrom. Pod túto doménu spadá v okolí 7,3 ha vinohradov, z ktorých je 3,9 v kategórii Premier a Grand Cru. Práve sa lisovalo Chardonnay pre Crémant s perfektnou kyselinkou a zrelosťou. Vinifikácia je pochopiteľne tradičná v otvorených drevených nádobách s ponáraním matolinového klobúka a čiastočným využitím celých strapcov. Vína sa stáčajú do pripravených a ošetrených piéce gravitačne bez čerpadiel. Rozkošne pôsobila malá kaďa pre Richebourg...

Vína vyzrievajú vo veľkej a vlhkej (tradične) pivnici s rovnomernou teplotou. Exportný manažér Maxime Mikhailitchenko nám pripravil tasting priamo v nej, takže koncentrácia pri 20- až 30-ročnom Echezeaux alebo Clos de Vougeot nebola jednoduchá ani pre jedného z nás. Začali sme bielym Chablis 2016 z hrozna nakúpeného od vinohradníkov. Aj v tomto prípade to je nadštandardne skvelé víno s charakterom. Chablis Domaine Long Depaquit Premier Cru Vaucoupin 2016 odhaľuje možnosti tejto kategórie. Podobne ako ročníkové Champagne je najlepšou voľbou z pohľadu hodnoty. Dymovo minerálne s neuveriteľnou vitalitou a niekoľko minút trvajúcou perzistenciou. Bravo. Nasledoval Secret de Famille 2016 v základnej apelácii Bourgogne. Vynikajúce víno a prekvapenie degustácie. Nezaprie pôvod v najlepších dedinách Côte de Beaune. Dokonca aj s charakterom a potenciálom. Pouilly Fuisse 2016 je skvelým vínom do gastronómie. Termický a korenistý nádych s mäkkou chuťou plnou žltého ovocia. Napokon Meursault 2015 zo skvelého ročníka. Bohatá chuť s dotykom kandizovaných pomarančov a zázvoru. Bez dominancie z vyzrievania v sudoch. Veľmi dlhá maslovo-oriešková dochuť. Nechávame si v kalichu na neskôr...

Červený flight štartujeme so základným Bourgogne zo starých vinohradov Château de Dracy 2014 Monopole. Vynikajúce víno, ktoré otvára svet miestnych vín s eleganciou a sviežosťou. Skvelá acidita a ovocná textúra. Na vrchole. Po ňom nasledovalo Côte de Nuits-Villages 2014 s čerešňovo-herbálnym nosom a temperamentnou chuťou. Mandľovo- -grepový záver. Vína z tejto zabudnutej apelácie majú našťastie stále skvelú cenu. Pommard Clos des Ursulines Domaine de Pavillon Monopole 2014 je excelentné víno v každom ročníku. Zvyčajne mäsitý a zavretý Pommard sa tu nekoná. Prívetivá ovocná vôňa a harmonická chuť, ktorá komunikuje so slivkovo-korenistým záverom. Perfektné taníny a slušný potenciál na vyzrievanie. Gevrey Chambertin 2014 sa zdá bežne trochu zavretý. Zdržiavaním Maximovho výkladu sa postupne otvára. Spočiatku strohý, neskôr kvetinovo-kasisový. Dlhý, minerálny záver. Podobne ako včera Gevrey potrebuje čas. Príjemným prekvapením je záverečné Gamay z Beujolais ako Brouilly Roche Rose 2016 z juhu oblasti. Delikátne, živé a kvetinovo- -herbálne. Predstavujem si morčaciu roládu s hubovo-zeleninovou omáčkou... Dúšok vydýchnutého Meursault na záver ako recept proti stresu. Bichot to robí jednoducho a zároveň geniálne – vínami.

TRETÍ DEŇ VACQUEYRAS
Vinohradnícka oblasť v povodí rieky Rhôny sa rozdeľuje na dve časti. Severná s kvetinovým Côte-Rôtie, korenistý Saint-Joseph alebo termický Hermitage či Cornas. V južnej časti, ktorá je pôdnym podložím a reliéfom krajiny odlišná, nedominuje Syrah. Vinohrady tu majú svoju kráľovnú – Grenache. Jej sekunduje spomínaný Syrah a Mourvèdre. Z množstva apelácií je na Slovensku najznámejšie azda Chateauneuf-du-Pape. Zaujímavosťou je, že z južnej Rhôny sa dá ochutnať podstatne viac, dokonca vo všetkých štýloch a mimoriadnej kvalite. Šumivé Die, ružový Tavel či sladučký Beaumes-de-Venise. My sme po skorom budíku v Beaune a úspešnom preklenutí večne zapchatého Lyonu tradične raňajkovali na pumpe. Do Vacqueyras nám stále zostávali dve hodiny. Nikomu z nás nenapadlo, že to, čo prežijeme neskôr, bude pre nás hlbokým zážitkom. Vacueyras je apelácia medzi Chateauneuf a Gigondas. V minulosti, samozrejme, aj v ich tieni, ale len z pohľadu predaja vín. Na históriu bohatá oblasť získala plný štatút apelácie v roku 1990, dovtedy sa vína predávali ako Côtes du Rhône Villages. Rozlohou zaberá 1 412 ha s dominanciou červených vín (95 %). Ich nadmorská výška dosahuje 400 m n. m. Susedný Gigondas je podstatne vyššie položený. Charakter vín oblasti ovplyvňuje už spomenutá nadmorská výška, kamenistá pôda a odrodové zloženie. Vďaka skromnosti vinohradníkov prežili aj staré vinohrady (viac než 100 rokov) podobne ako v Arnoux & Fils.

VACQUEYRAS - vinárska oblasť
ARNOUX & FILS - vinárstvo

TRETÍ DEŇ VACQUEYRAS
Vinohradnícka oblasť v povodí rieky Rhôny sa rozdeľuje na dve časti. Severná s kvetinovým Côte-Rôtie, korenistý Saint-Joseph alebo termický Hermitage či Cornas. V južnej časti, ktorá je pôdnym podložím a reliéfom krajiny odlišná, nedominuje Syrah. Vinohrady tu majú svoju kráľovnú – Grenache. Jej sekunduje spomínaný Syrah a Mourvèdre. Z množstva apelácií je na Slovensku najznámejšie azda Chateauneuf-du-Pape. Zaujímavosťou je, že z južnej Rhôny sa dá ochutnať podstatne viac, dokonca vo všetkých štýloch a mimoriadnej kvalite. Šumivé Die, ružový Tavel či sladučký Beaumes-de-Venise. My sme po skorom budíku v Beaune a úspešnom preklenutí večne zapchatého Lyonu tradične raňajkovali na pumpe. Do Vacqueyras nám stále zostávali dve hodiny. Nikomu z nás nenapadlo, že to, čo prežijeme neskôr, bude pre nás hlbokým zážitkom. Vacueyras je apelácia medzi Chateauneuf a Gigondas. V minulosti, samozrejme, aj v ich tieni, ale len z pohľadu predaja vín. Na históriu bohatá oblasť získala plný štatút apelácie v roku 1990, dovtedy sa vína predávali ako Côtes du Rhône Villages. Rozlohou zaberá 1 412 ha s dominanciou červených vín (95 %). Ich nadmorská výška dosahuje 400 m n. m. Susedný Gigondas je podstatne vyššie položený. Charakter vín oblasti ovplyvňuje už spomenutá nadmorská výška, kamenistá pôda a odrodové zloženie. Vďaka skromnosti vinohradníkov prežili aj staré vinohrady (viac než 100 rokov) podobne ako v Arnoux & Fils.

TRETÍ DEŇ ARNOUX & FILS
Vinárstvo sídli v centre pitoreskného Vacqueyras blízko kostola a zámku Vieux Clocher, po ktorom sa volajú ich vína. Jean-Francois Arnoux nám s hrdosťou ukázal aj oficiálny dekrét z roku 1717, ktorým rodina dostala právo na výrobu a predaj vín. Výrobná kapacita vinárstva dosahuje 2 mil. fliaš ročne vrátane vín, ktoré vyrábajú pre privátnych odberateľov s vlastnou etiketou. Do roku 1936 produkovala rodina vína výlučne zo svojich vinohradov, dnes hrozno nakupuje aj od pestovateľov, ktorí sa stali takmer súčasťou rodiny. Pochopiť tieto vzťahy nie je jednoduché, pokiaľ to človek nevidí na vlastné oči. Trhová ekonomika ľudí v tejto oblasti spája, nie rozdeľuje! Rodina obhospodaruje 40 ha vo viacerých častiach apelácie. Klenotom je stará 80-ročná parcela s koreňmi, ktoré pamätajú koniec 19. storočia. Filozofia bratov Marca a Jeana- Francoisa Arnouxovcov je vyrábať vína s charakterom oblasti a úctou k tradíciám.

VACQUEYRAS - vinárska oblasť
VACQUEYRAS - vinárska oblasť

Z množstva pocitov, ktoré sme mali možnosť prežiť počas degustácie, sa spomienky vynárajú v pamäti postupne. Arnoux & Fils vinifikuje vína vo viacerých budovách, kde sa s kalichom v ruke rozjíma a dokonca aj filozofuje ľahšie, našťastie je o čom. Všetky vína majú v sebe punc originality, temperamentu a dôveryhodnosti. Z toho všetkého dobrého vyberám biely Vacqueyras Vieux Clocher 2017 a Lestours Clocher Les Pénitents 2016 (Les Pénitents je názov vinohradu), obidve v rôznej zostave odrôd Grenache blanc, Clairette, Viognier a Bourboulenc. Nádherná ovocná textúra s transparentnou štruktúrou a mineralitou. V prípade Lestours aj s kvetinovo-muškátovým nádychom. Ružové Lestours Clocher Les Pénitents 2017 s hanblivou farbou a prirodzenou, kôstkovo-bylinkovou chuťou. Vynikajúca sviežosť a charakter. Najbližší konkurent tomuto Rosé je vzdialený 170 km! Nový rad Genus (s vážkou na etikete) v organickom režime a s prevahou Grenache ako Côtes du Rhône Villages 2017 je skvelou ukážkou tradičného štýlu za super cenu. To isté platí, ale v modernejšej podobe o Côtes du Rhône Seigneur de Lauris 2016 zo starých vinohradov. Červené vína z dedín Cairanne 2016 a Beaumes-de-Venices 2016 komunikujú vo sviežej a elegantnej móde vyvážené výbornou zrelosťou a harmóniou. V červenom Vacqueyras Vieux Clocher 2016 dominuje kôstkové ovocie s prirodzeným hroznovým charakterom. Pri vínach Lestours Clocher Les Pénitens 2014 a Lestours Clocher 2013 v „bordó“ fľaši sa zatajuje dych. Symbióza štruktúry, ovocného prejavu, vitality a štýlu s veľkým potenciálom na vyzrievanie. Bravo. Ochutnávať ich ikonu Vacqueyras 1717 z viacerých ročníkov a dokonca aj sudov je pocta a šťastie zároveň. Predstavujú vrchol nielen apelácie, ale radia sa k najlepším vínam južnej Rhôny bez ohľadu na cenu. Tieto vína sa nehodnotia, lebo každá moja veta by vyznela trápne. Rodina Arnouxovcov má v pivnici ročníky od roku 1950, ale o tom nabudúce…

Text a foto: Rastislav Šuták, Corner & Co., medzinárodne oceňovaný someliér a 13. najlepší someliér Európy a Afriky, Denisa Šutáková, someliérka Corner & Co. a Wineplanet.sk