Čas pre zber hrozna a vinobranie

Čas pre zber hrozna a vinobranie

Koniec augusta, ale hlavne september a október sú mesiace, kedy sa vinohrad odvďačuje vinohradníkovi za celoročnú starostlivosť. Je to čas zberu úrody. Ako prvé dozrievajú skoré biele muštové odrody Iršai Oliver, Müller Thurgau, Veltlínske červené skoré. Z modrých odrôd Modrý Portugal alebo Svätovavrinecké.

Práve z týchto odrôd sa najčastejšie vyrába burčiak. Ide o rozkvasený hroznový mušt, ktorý obsahuje 4 až 6 % alkoholu. Je vyrobený výlučne z hrozna dopestovaného a spracovaného na území Slovenska.  Burčiak sa predáva len v období od 15. augusta do 31. decembra kalendárneho roka zberu hrozna, z ktorého je vyrobený.  

Aké druhy zberu hrozna používajú vinári

Termín zberu závisí najmä od počasia a od parametrov hrozna. Zber môže byť mechanický, čiže pomocou kombajnov, ktoré používajú veľké vinárstva. Je efektívny a časovo menej náročný. Ručný zber hrozna je šetrnejší, nedochádza k mechanickému poškodeniu hrozna a prípadnej oxidácii. Najlepšie vinárstva oberajú hrozno vo viacerých fázach – podľa zrelosti hrozna alebo podľa parciel s rozdielnym pôdnym podložím.

Kedy sa zberá hrozno

V takmer subtropických oblastiach južnej Ameriky alebo Ázie sa zberá hrozno dva krát ročne. Na severnej pologuli začína zber hrozna v júla a končí so zberom zmrznutých bobúľ v januári nasledujúceho roku pre výrobu ľadových vín. Na južnej pologuli je to vo februári, končí sa apríli.

"Pri zbere je veľmi dôležitý termín. Dobrý vinohradník už podľa chuti hrozna vie, kedy sa bude zberať, nepotrebuje technické parametre."

Zrelá bobuľa musí mať vyvážený pomer kyselín a cukrov a dozreté semienka. Dôležitú úlohu zohráva i preprava hrozna z vinohradu do vinárstva. Vzdialenosť by nemala byť veľmi veľká, aby nedošlo k poškodeniu hrozna. Pri vysokej teplote môže dôjsť k octovému kvaseniu a znehodnoteniu. Takto poškodené hrozno je nepoužiteľné. Na prepravu väčších vzdialeností sa používajú chladiace cisterny.

Vinobranie a oberačkové slávnosti

Zber hrozna sprevádzajú oberačkové slávnosti doplnené sprievodnými podujatiami, ktoré oslavujú novú úrodu. Tieto na históriu bohaté tradície sa počas celej jesene spájajú aj s gastronómiou - začína sezóna husacích a kačacích hodov. Práve v tomto období sa nalievajú prvé mladé vína. U nás tzv. mladé víno, vo Francúzsku v novembri Vin Primeur alebo Nouveau, v Česku Svatomartinské víno. Sú to vína, ktoré vypĺňajú čas kým sa na trhu objavia ich komplexnejšie a trvácnejšie verzie.