Ochutnávame Austráliu a Nový Zéland

Ochutnávame Austráliu a Nový Zéland

Austrália je bezpochyby jednou z najvýznamnejších vinárskych krajín Nového sveta. Hoci história vinohradníctva je u protinožcov podstatne kratšia ako v iných krajinách, moderné postupy v kombinácii s priaznivými klimatickými podmienkami a prepracovaným zavlažovacím systémom priniesli v poslednej dobe množstvo skrytých pokladov, ktoré sa rozhodne oplatí objaviť. Ako teda chutí Austrália?

LEPŠIE NESKORO AKO NIKDY

História austrálskeho vína sa začala písať pomerne neskoro, prvé odrezky viniča sa do bývalej trestaneckej kolónie dostali až v roku 1788 vďaka úsiliu kapitána Arthura Phillipa, ktorý do krajiny okrem 750 trestancov priniesol aj niekoľko odrôd novej rastliny na experimentovanie. Hoci prvé pokusy o výrobu vína zlyhali, Austrálčanom sa vďaka neskutočnej vytrvalosti – hlavne čo sa týka neustáleho importu rozličných odrezkov viniča – podarilo konečne nasadiť niekoľko vinohradov. Austrália je obrovský kontinent plný rozmanitých prírodných podmienok, od vysokých hôr po horúce púšte a nedotknuté pralesy. Prvým vinohradníkom tak nezostávalo nič iné len experimentovať s odrodami a lokalitami; čo sa neujalo dnes a tu, sa možno ujme zajtra niekde inde.

Prvé víno vyrobené v Austrálii sa tak dostalo na domáci trh až o takmer štyridsať rokov neskôr. V roku 1822 sa muž menom Gregory Blaxland stal prvým vinárom, ktorý začal exportovať austrálske víno do sveta a bol tiež prvým vinárom, ktorý získal za svoje víno ocenenie zo zahraničia. Výroba a kvalita austrálskeho vína sa výrazne zlepšila vďaka príchodom emigrantov z rôznych častí Európy, ktorí využili svoje zručnosti a znalosti na založenie niektorých z najlepších vínnych oblastí Austrálie.

Prví austrálski vinári, samozrejme, čelili mnohým ťažkostiam, najmä pre neznámu austrálsku klímu, no trvalo im menej ako sto rokov, aby dosiahli svetový úspech. V roku 1873 zažili šok francúzski vinári, keď na výstave vo Viedni nebolo v kategórii najlepších vín ocenené ich víno, ale austrálske Shiraz. Nečudo, že Austrália sa rýchlo stala svetovým lídrom v množstve a kvalite vyprodukovaného vína.

Ich nadprodukcia sa im však stala osudnou a v osemdesiatych rokoch minulého storočia cena hrozna prudko klesla, vinohrady produkovali nadbytok, ktorý vinohradníci nestíhali predávať, a vinohradnícky priemysel takmer skolaboval. V posledných rokoch sa predaj zlepšil hlavne vďaka rozličným organickým a biodynamickým vínam, ktoré začali mnohí austrálski vinohradníci pestovať. Napriek všeobecnej nadprodukcii hrozna mnohí organickí a biodynamickí pestovatelia stále pociťujú dopyt, najmä na európskom trhu.

OD SAUVIGNONU PO SHIRAZ

Austrália je štvrtý najväčší svetový exportér vína, vyváža približne 750 miliónov litrov ročne. Nečudo, že víno sa vyrába v každom štáte kontinentu, nasadených je viac ako 160 000 hektárov viníc v 60 vinárskych oblastiach. Austrálske vinárske regióny sa nachádzajú v južných, chladnejších častiach krajiny, hlavne v južnej Austrálii a Novom Južnom Walese. Od 60. rokov 20. storočia sa používa austrálske zemepisné označenie (AGI), ktoré odlišuje geografický pôvod hrozna. Podľa týchto zákonov musí byť aspoň 85 % hrozna z regiónu označeného na etikete. Čo sa teda najčastejšie vyrába v krajine protinožcov?

Najtypickejšou austrálskou odrodou je Shiraz. Táto modrá odroda sa pestuje takmer vo všetkých vinárskych regiónoch, predovšetkým v oblastiach Barossa Valley, McLaren Valley a Clare Valley. Má hlbokú arómu, ktorá môže pripomínať čučoriedky, slivky či čerešne. Najušľachtilejšou odrodou je zas Cabernet Sauvignon. Pestuje sa v oblastiach Barossa Valley, Hunter Valley a Yarra Valley, kde má tiež zreteľný eukalyptový nádych. Z červených vín sa tu ďalej pestuje Merlot, Cabernet Franc a Pinot Noir.

Najdôležitejšou bielou odrodou Austrálie je Chardonnay. Je to špičkové, stredne ťažké víno, ktoré má arómu citrusových plodov. Pestuje sa takmer všade, od Swan Valley cez Riverland až po južnú Tazmániu. Ďalšou z bielych odrôd je Sémillon, ktorý pochádza z Bordeaux.

BEZ BAROSSA VALLEY NIE JE AUSTRÁLIA

Najvýznamnejší región kontinentu je, samozrejme, Južná Austrália, domov velikánov ako Hardy’s, Penfolds Grange, Jacob’s Creek a mnohých ďalších. Klíma štátu sa značne líši, pokým vnútrozemské časti ako Riverland sú horúce, teplota klesá smerom k pobrežným regiónom ako Adelaide Hills. V regióne sa vyskytujú nízke ročné zrážky, takže vinohrady musia byť poctivo zavlažované. Hrozno sa pestuje v nízkych nadmorských výškach v dolných častiach údolných oblastí Barossa a Riverland, až do výšky 600 metrov nad morom vo vinohradoch v Pewsey Vale v údolí Eden. Typy pôdy sú tiež rozmanité a zahŕňajú aj pôdy regiónu Coonawarra, pôdy z oblasti Adelaide a Riverland na báze vápenca a pôdy z piesku na báze hliniek v oblasti Barossa.

Južná Austrália sa však nedá pripomenúť bez toho, aby sme nespomenuli údolie Barossa Valley. Barossa Valley má veľmi horúce a suché podnebie, väčšina výsadby bieleho vína v oblasti (Chardonnay, Riesling a Semillon) sa preto nachádza vo vyšších nadmorských výškach okolo údolia, kde môže byť chladená oceánskym vánkom. Najskôr sa tu pestovali červené odrody, po 2. svetovej vojne začali dominovať biele odrody. Zo všetkých odrôd červených vín tu vyniká Shiraz, ktorý nemá nikde inde vo svete konkurenciu. Ďalej sa tu pestuje Cabernet Sauvignon a Grenache. Biele vína z Barossy sú plné až delikátne, ak sa pestujú vo vyššej nadmorskej výške, môžu mať vyššiu kyselinku a svojou chuťou pripomínať čerstvý šalát. Z nich najvýznamnejší je Rizling (Riesling) Rýnsky, ďalej potom Chardonnay a Sémillon.

Ochutnavame-Australiu-Novy-Zeland

KEDYSI THOMAS, DNES EILEEN

Práve v Barossa Valley má sídlo spoločnosť Hardy’s, ktorú založil mladý imigrant Thomas Hardy. Keď do Austrálie pricestoval s dvadsiatimi dolármi vo vrecku, rýchlo si našiel prácu u prvého austrálskeho majstra vinára Johna Reynella. Za ušetrené peniaze si kúpil pozemok Bankside na rieke Torrens v blízkosti mesta Adelaide a už v roku 1849 začalo jeho víno zbierať ocenenia. Thomas bol zároveň jedným z prvých exportérov vína v Austrálii, takže aj vďaka jeho neúnavnému cestovaniu a propagovaniu vína vo svete získal dve zlaté medaily na Medzinárodnej vinárskej šou v Bordeaux v rokoch 1882 a 1889. Vína Hardy’s majú aj dnes mnoho obdivovateľov, na vrchole ponuky stoja Eileen Chardonnay a Eileen Shiraz, ktoré patria k najlepším vínam vo svojej kategórii. O jeho úspech sa postarala „prvá dáma austrálskeho vína“, Eileen Hardy, a víno nesúce jej meno od roku 1986 do roku 2014 získalo Eileen Hardy Chardonnay neuveriteľných 41 ocenení a 99 zlatých medailí z rozličných svetových i domácich výstav. Na čele spoločnosti je dnes William „Bill“ Hardy, ktorý predstavuje piatu generáciu rodiny Hardyovcov.

PENFOLDS A JEHO GRANGE

História austrálskeho vína sa neodmysliteľne spája s menom spoločnosti Penfolds. Najslávnejšie vinárstvo Austrálie a výrobca jedného z najznámejších vín dvadsiateho storočia – Grange – spoločnosť Penfolds hrala kľúčovú úlohu pri rozvoji vinárstva na južnej pologuli. Vináreň založil anglický emigrant Christopher Penfold so svojou ženou Mary. Začínali na pozemku Magill Estate, z ktorého pochádza nádherné víno so stále tradičným prístupom pri výrobe. Pôvodne malá firma začínajúceho mladého lekára a jeho manželky je dnes vyhľadávanou adresou milovníkov hodnotných vín. Jedným z nich je aj Grange, podľa časopisu Wine Spectator jedno z desiatich najväčších vín dvadsiateho storočia, ktoré predstavuje dokonalé vyjadrenie filozofie Penfolds. Tá vychádza z miešania hrozna z viacerých oblastí pre nezameniteľnú chuť. Grange sa vyrába každý rok vo veľmi obmedzených množstvách (v niektorých rokoch menej ako 3 000 debničiek) z dôkladne vybraného zrelého ovocia pestovaného vo vlastných vinohradoch Penfolds a tiež kúpeného od nezávislých pestovateľov. Aj počas výroby je kvalita Grange prísne sledovaná. Víno je napríklad 18 až 20 mesiacov pred fľaškovaním uskladnené v nových 300-litrových sudoch z amerického duba Shiraz a Sémillon. Obrovský štát je tiež známy pre svoje mikroklímy. Podnebie sa podobá na to vo francúzskom vinárskom regióne Languedoc. Veľkú úlohu tu hrajú Veľké predelové vrchy, ktoré podstatne ovplyvňujú klímu mnohých vinohradníckych oblastí s vyššou nadmorskou výškou, ako sú Orange, Canberra a Hilltops. Zaujímavosťou je, že Nový Južný Wales vyrobí ročne 30 percent všetkého austrálskeho vína, no jeho spotreba výrazne prevyšuje produkciu. Napriek tomu, že predaj dosahuje viac ako 5 miliárd austrálskych dolárov, víno musia neustále do štátu dovážať.

Vďaka viac ako 600 vinárstvam má štát Viktória najviac producentov vína z celej Austrálie, toto prvenstvo sa však neodráža v kvantite produkovaného vína. Víno sa pestuje po celom území štátu a ponúka prvotriedne vinárske regióny, kde sa pestujú odrody ako Shiraz a Chardonnay, ale aj Cabernet, Merlot a Sauvignon Blanc. Najväčší austrálsky štát, Západná Austrália, pokrýva síce tretinu kontinentu, no vypestuje sa tu ledva 5 percent vína. Kvalitou je však úplne na vrchole, aspoň tak to tvrdia kritici ako Jancis Robinsonová. Víno sa pestuje aj v Tazmánii, ktorá leží južne od kontinentu a má výrazne chladnejšie podnebie. Ako vidno, austrálske vinárstva produkujú kvalitné vína rozmanitých štýlov. Víno z Austrálie má potenciál zaradiť sa po boku najdôležitejších vinárskych krajín, ako sú Francúzsko, Taliansko a Španielsko.

NEDÁ SA NESPOMENÚŤ NOVÝ ZÉLAND

S austrálskym vinohradníctvom je úzko späté aj vinohradníctvo Nového Zélandu. Hoci sa o pestovanie vínnej révy snažili na ostrovoch už od polovice 19. storočia, preraziť sa novozélandskému vínu podarilo až v roku 1974. Práve vtedy sa bratom Billovi a Rossovi Spenceovi podarilo vypestovať prvý Sauvignon Blanc v oblasti Marlborough, širokom údolí na Južnom ostrove Nového Zélandu. Dovtedy sa totiž ostrov považoval za príliš chladný. Víno sa ukázalo byť mimoriadne chuťovo intenzívne a korenisté a od tej doby sa celý Nový Zéland doslova identifikuje s vínom odrody Sauvignon Blanc. Jeho červeným náprotivkom je bohatý a priamočiary Pinot Noir a každá odroda dnes tvorí približne 70 % bielych a červených výsadieb. Nový Zéland však nie je len Sauvignon Blanc a Pinot Noir, ale aj skvelý Riesling alebo korenistý Shiraz. S určitou dávkou nadhľadu sa tieto vína od protinožcov priblížia viac k európskemu charakteru ako novosvetskému.

Jedným z najlepších a najúspešnejších vinárstiev Nového Zélandu je Villa Maria. Založil ju Sir George Fistonich spolu so svojou manželkou už v roku 1961, o rok neskôr vyrobil prvé víno. Vinohrady spoločnosti sa nachádzajú v štyroch oblastiach – Auckland, kde vinárstvo aj sídli, ďalej Hawke’s Bay, Gisborne a Marlborough, kde sa pestujú odrody ako Sauvignon Blanc, Chardonnay, Cabernet Sauvignon, Merlot a Pinot Noir. Villa Maria ponúka svoje vína v štyroch kategóriách: Private Bin, Cellar Selection, Reserve a Single Vineyard, a vyváža ich do 50 krajín sveta. Celkom slušné na vinohrad s nie viac ako 300 zamestnancami, čo poviete?

Za zmienku stojí aj spoločnosť Matua, za ktorou stoja vyššie spomínaní bratia Spenceovci, ktorí stoja za úspechom novozélandského Sauvignonu Blanc. Vína Matua sa vyrábajú v 4 kategóriách: Regional, Taste, Lands & Legends a Single Vineyard. Sú známi vďaku svojmu Sauvignonu Blanc, Chardonnay a Pinotu Noir, ale produkujú aj Riesling, Albarino, Pinot Gris, Merlot, Syrah a Malbec. Matua patrí do skupiny Treasury Wine Estates.

Text: Nina Frisby, Foto: Deakin Estate

Penfolds Magill Estate Shiraz

Penfolds Magill Estate Shiraz

Austrália, ročník 2012, červené, suché víno, 0,75 l

 Obj. č. 560106101889-12_075

Viac o víne
Printhie MCC Chardonnay

Printhie MCC Chardonnay

Austrália, ročník 2016, biele, suché víno, 0,75 l

 Obj. č. 560101601001-16_075

Viac o víne
Villa Maria Private Bin Sauvignon Blanc Organic

Villa Maria Private Bin Sauvignon Blanc Organic

Nový Zéland, ročník 2018, biele, suché víno, 0,75 l

 Obj. č.560202205528-18_075

Viac o víne
Soho Havana Pinot Noir

Soho Havana Pinot Noir

Nový Zéland, červené, suché víno, ročník 2016, 0,75 l

 Obj. č. 560208809027-16_075

Viac o víne
Villa Maria Reserve Wairau Valley Sauvignon Blanc

Villa Maria Reserve Wairau Valley Sauvignon Blanc

Nový Zéland, biele, suché víno, ročník 2017, 0,75 l

 Obj. č. 560202201468-17_075

Viac o víne