150 rokov vinárstva Errazuriz

150 rokov vinárstva Errazuriz

Sme radi, že vám môžeme predstaviť nový ročník 2017 vinárstva Viña Errázuriz. 2017 bol jedinečný ročník, s ktorým si vinárstvo pripomína 150. výročie založenia. Pri tejto príležitosti vám predstavujeme špeciálnu edíciu vína Don Maximiano Founder´s Reserve 2017, vlajkovú loď vinárstva Errazuriz.

Ročník 2017 bol v údolí Aconcagua najteplejší, aký si vo vinárstve pamätajú. Vysoké teploty boli zaznamenané počas celého vegetačného obdobia a bolo potrebné správne načasovať zavlažovanie a všetky práce vo vinohradoch. Vinice v tomto údolí odrážajú vynikajúcu kvalitu terroiru. Zber bol historicky veľmi skorý a priniesol síce malú úrodu, ale  s výnimočne vysokou kvalitou hrozna.

LadyChef

Dom Maximiano Founder´s Reserve je ikonické čilske víno, ktoré je pomenované podľa zakladateľa vinárstva Don Maximiano Errázuriz Valdivieso. Vinárstvo založil v roku 1870 a v roku 2020 oslávi 150 rokov. Ide o výnimočné výročie, ktoré si zaslúži i výnimočné víno. A tým je špeciálna edícia Dom Maximiano Founder´s Reserve 2017.

Vinohrady Dom Maximiano sa nachádzajú v údolí Aconcagua Valley a ich priemerný vek je 30 rokov. Sú rozdelené do troch blokov Max I, Max II a Max V a spolu tvoria asi 100 hektárov. Blok Max I je vysadený na svahu so severovýchodnou orientáciou a  sklonom 5 ° - 30 °. Blok Max II je orientovaný na severozápad a Blok V sa nachádza na južnom brehu rieky Aconcagua v aluviálnej nížine.

LadyChef

Ročník 2017 je vytvorený z odrôd 67% Cabernet Sauvignon, 12% Malbec, 8% Carmenere,7% Petit Verdot a 6% Cabernet Franc. Hrozno bolo zberané ručne v chladných ranných hodinách a prevážalo sa v malých 15 kg boxoch do vinárstva, kde sa dôkladne skontrolovalo na dvojitej triediacej doske, aby sa zabezpečilo, že do výslednej zmesi sa dostane iba hrozno v najlepšej kvalite. Fermentácia prebehla v nerezových tankoch. Víno vyzrievalo 22 mesiacov vo francúzskych dubových sudoch, z toho 72% boli nové a kde sa prirodzene vyskytla malolaktická fermentácia.

A takto opísal víno Dom Maximiano Founder´s Reserve 2017 Francisco Bacttig, technický riaditeľ Viña Errázuriz. „Rubínovo červená farba s fialovými odleskami. Úžasná vôňa pripomínajúca čerešne a maliny, neskôr sa objavujú tóny kakaa, klinčekov a fialiek. Chuť je plná, ovocná, šťavnatá a je v harmónii s vôňou. Víno s energiou, šírkou a excelentným záverom."

Errazuriz vina