Luxusné darčekové fľaše

Luxusné darčekové fľaše

Víno je dar, ktorý hovorí veľa o darcovi, ale aj o obdarovanom. A niekedy je skutočne radosť darovať fľašu vína, ktorá je výnimočná svojím obsahom, ale aj tvarom, veľkosťou či históriou. Aké sú teda niektoré luxusné darčekové fľaše, ktoré trhajú rekordy?

Najväčšia fľaša vína

Doteraz najväčšia vyrobená fľaša vína sa volá Midas a dokáže poňať až 30 litrov tekutiny – ekvivalent 40 fliaš klasického 750 ml objemu. Jej názov je inšpirovaný gréckou mytológiou a kráľom Midasom, ktorý mal schopnosť meniť čokoľvek, čoho sa chytil, na zlato. Jednou zo značiek, ktoré podobného giganta ponúka, je Armand de Brignac, luxusné šampanské, ktoré získalo v degustácii naslepo z 1 000 značiek ocenenie „najlepšie šampanské na svete“. 

Champagne Bollinger Special Cuvée Brut Nabuchonodozor

Ak vám je však Midas priveľký, vyskúšajte napríklad takého Nabuchonodozora. Champagne Bollinger Special Cuvée Brut Nabuchonodozor je luxusné šampanské s jedinečnou, osobitou arómou zloženou z hľuzovky, kriedy a jemného nádychu dreva, a jeho 15 litrov vám bude stačiť aj na tu najdivokejšiu oslavu. 

Penfolds Grange 2012

Najdrahšia fľaša vína

V súčasnej dobe najdrahšie červené víno na trhu pochádza z Austrálie, presnejšie od značky Penfolds. Z vína Penfolds Ampoule bolo vyrobených iba dvanásť fliaš, lepšie povedané ampuliek, a to z ručne fúkaného skla. Nábytkový remeselník Andrew Bartlett im navrhol presne na mieru šitú skrinku na fľašu. Výnimočné víno v sebe skrýva to najlepšie z umenia austrálskeho vinárstva a keď patríte medzi šťastlivcov, ktorým sa podarilo na tento umelecký objekt siahnuť, v cene viac ako 82 390 eur je zahrnuté aj ceremoniálne otvorenie ampulky na mieste podľa vášho výberu. Výnimočné víno Penfolds si však môžete vychutnať aj bez extrémnej cenovky. Víno 2012 Penfolds Grange je bohaté, koncentrované víno s robustnou chuťou a tiež je ponúkané v darčekovom balení spolu so štýlovým otváračom.

Najhranatejšia fľaša vína

Kalifornská vináreň Truett-Hurst uviedla na trh prvý sortiment vín v štvorcových fľašiach. Po stáročiach, ak nie tisícročiach, na víno sa odrazu pozeráme z iného uhla. Výhoda nových, štvorhranných obalov spočíva v tom, že ak ich napríklad položíte na policu naležato, nikam sa vám nerozkotúľajú. Môžete ich tiež znovu použiť ako fľaše s olivovým olejom alebo ako vázy. Ľahko sa odkladajú, nezaberajú veľa miesta a sú ideálnou ozdobou pre police.

Suché červené víno Tenuta San Guido Bolgheri Sassicaia 2016 je možno zabalené vo fľaši okrúhlej, no jeho štýlové balenie má rovnako veľa využití ako hranatá fľaša od Truett-Hurst. 

Niekedy však stačí, ak je fľaša vo výnimočnom či netradičnom balení a nikomu nebude prekážať, že nemá za sebou tisícročnú históriu alebo jej nie je 40 litrov.