Vo vínach Nichta nájdete jedinečný terroir Tekova

Vo vínach Nichta nájdete jedinečný terroir Tekova

Prinášame vám niekoľko zaujímavostí o vinárstve Nichta, zistite čo je srdcovou záležitosťou tohto slovenského vinárstva, aké novinky sa chystajú, alebo či otec a syn majú rovnaký názor na vína. Pýtali sme sa priamo majiteľa Branislava Nichtu.

Od založenia Vášho vinárstva Nichta ubehlo viac ako 20 rokov, kde sa nachádza Vaše vinárstvo dnes?

Naše vinárstvo malo už od svojho začiatku jasne daný smer - vyrábať najlepšie víno z našich vlastných viníc. Myslíme si, že tento cieľ sa nám darí napĺňať, o čom svedčia naši verní zákazníci, ktorí nám stále viac a viac dôverujú. Potvrdzujú to aj mnohé významné ocenenia z domácich a zahraničných súťaží. Naše vinárstvo má pred sebou veľmi veľa cieľov, ktoré chceme počas ďalších 20 rokov naplniť.

V roku 1997 ste začali obrábať jeden z najvyššie položených vinohradov na Slovensku Močiarno, kde pestujete aj Peseckú Leánku. Je táto odroda pre Vás srdcovou záležitosťou?

Pesecká leánka je výnimočná. Nádherne kopíruje jedinečné tufové podložie Tekova a je schopná priniesť vína rôzneho charakteru. Vyznačuje sa výraznou marhuľovo-muškátovou aromatikou a sviežou citrusovou kyselinkou. V roku 2017 sme sa z nej rozhodli vyrobiť prvý pestovateľský sekt z našej oblasti. Pesecká nesklamala a momentálne nám vo vinárstve zreje ďalší ročník tohto odrodového sektu.

 

Pozrite si kompletnú ponuku vín Nichta na Wineplanet. Prečítajte si tiež rozhovor s vinárstvom Nichta na blogu Wineplanet.

Ste moderné rodinné vinárstvo, ktoré dnes vlastní 30ha vinohradov. Dôraz kladiete na vlastné vinohrady Kruhy, Močiarno a Baričky. Stav vinohradov je konečný alebo plánujete ešte rozširovať?

Zatiaľ neplánujeme rozširovať rozlohu našich vinohradov. Chceme lepšie spoznať naše vinohrady a odrody v nich vysadené. Po viac ako 20 rokoch už máme predstavu o odrodách, ktorým sa chceme v budúcnosti viac venovať. Práve obmena odrodovej skladby a postupná reštruktualizácia niektorých našich vinohradov bude v najbližších rokoch nasledovať.

Nichta

Akú najzaujímavejšiu kombináciu jedla a Vášho vína ste ochutnali?

Ravioli plnené pečenou tekvicou doplnené kešu orieškami a náš LIMITED Riesling 2016, ktorý zrel 30 mesiacov dubových sudoch a neuveriteľne si rozumie so sladkou chuťou pečenej tekvice.

Keďže ste rodinné vinárstvo, každý má podelené kompetencie. Nedochádza medzi otcom a synom ku konfliktu kvôli vínu?

Ku konfliktom nedochádza ale na viacero vecí majú odlišný názor, ktorý si však vedia vydiskutovať. Vtipnou historkou je, že keď sa spýtate syna na najlepšie červené víno v našej ponuke odpovie vám Alibernet a otec Dunaj. Inak sa však vedia dohodnúť :)

Aký bol pre Vás ročník 2019 a aké novinky môžeme očakávať v 2020 z vinárstva Nichta?

Ročník 2019 bol určite ročníkom bielych vín. Vyznačujú sa krásnou odrodovou aromatikou a sú chuťovo vyvážené. Čo sa týka noviniek, tak v roku 2020 prinesieme na trh opäť Sparkling, ktorý sme vyrábali už pár rokov. Pôjde dvojičku polosladkých vín - bieleho Sauvignonu a ružového Cabernetu, ktoré sú ako stvorené k letnej grilovačke alebo k bazénu.

Úplne novým vínom v našom sortimente je expresívne Svätovavrinecké z výnimočného ročníka 2018. Zbierali sme ho pri cukornatosti 26 °NM a nechali sme mu takmer ročný priestor v 1500 litrových dubových sudoch.

Vína Nichta