Mauritius Authentic Rum - exkluzívna novinka.

Mauritius Authentic Rum - exkluzívna novinka.

Blue Stamp pochádza z exotického ostrova Maurícius a bol vydaný v limitovanej edícii pre Slovensko. Každá fľaša nesie jedinečné číslovanie a podpis master blendera, ktorý pri jeho tvorbe úzko spolupracoval s Corner & Co.

Blue Stamp pochádza z dielne Frederica Bestela, „Master Blendera“ slávnych rumov pochádzajúcich z ostrova Maurícius. Pri jeho tvorbe sa zameral na vytvorenie odlišnej chute, ktorá si svojou jedinečnosťou získa vaše srdcia. Rum je typický svojou jemne sladkastou chuťou s buketom orieškov a sušeného ovocia. Získava sa destiláciou melasy z cukrovej trstiny dopestovanej výlučne na ostrove Maurícius. Následne zreje v sudoch z Južnej Afriky, v ktorých predtým odpočívali rôzne fortifikované vína. Tie mu dodávajú arómy amerického duba a sladký záver portského a sherry. Názov rumu Blue Stamp je súčasne aj jeho víziou. Je zárukou kvality, pod ktorú sa podpisuje pečať jeho tvorcu a zároveň je výnimočný ako slávna známka Modrý Maurícius.

MASTER BLENDER
KTO JE FREDERIC BESTEL
Frederic je špičkový zmiešavač najznámejších rumov z ostrova Maurícius, je známy svojimi inovátorskými kreáciami pri vytváraní jedinečnej chute rumu. Narodil sa na ostrove Maurícius a nasledujúc vášeň svojho otca, už ako 15-ročný vyvinul likér z ovocia liči, ktorý ho preslávil. V roku 2011 založil spoločnosť Fred Best International s vývojom prémiových destilátov pochádzajúcich z Maurícia a jeho rumy si jednoznačne získali celý svet!

INTERVIEW S FREDERICOM BESTELOM
VEĽA ĽUDÍ POZNÁ KRÁSY MAURÍCIA ALEBO O NICH ASPOŇ POČULO. ČO ROBÍ MAURÍCIUS TAKÝM JEDINEČNÝM A ZAUJÍMAVÝM PRE PRODUKCIU RUMU?
Na Mauríciu sa vyrába rum už vyše 300 rokov. Dôvod, prečo sa rumy stali známejšie až teraz, je ekonomický. Keď ostrov získal v roku 1968 nezávislosť od Spojeného kráľovstva, podpísal s Európskou úniou dohodu ohľadne predaja cukru za cenu, ktorá umožní reinvestovať do ekonomiky ďalšie finančné prostriedky. Plantážnici sa tak snažili maximalizovať produkciu cukru.

Maurícius je v tomto biznise jedinečný aj pre rôznorodosť rumov, ktoré sa tu produkujú. Od tradičných rumov vyrábaných z melasy až po tzv. agricole rumy vyrábané destiláciou šťavy z cukrovej trstiny.

Maurícius tak produkuje široké spektrum rumov, ktoré dokážu uspokojiť rôzne potreby a chute zákazníkov.

MÁTE VEĽKÉ SKÚSENOSTI S PRÁCOU MASTER BLENDERA. KDE A AKO STE ICH ZÍSKALI? ČÍM JE VÁŠ ŠTÝL JEDINEČNÝ?
V biznise s vínom a destilátmi sa pohybujem už 15 rokov. Mal som možnosť úzko spolupracovať jednak s destilériami počas procesu produkcie, ale aj so zákazníkmi na celom svete, a počúvať, čo im chutí a čo majú radi. Práca Master Blendera bola pre mňa prirodzeným vyústením, nakoľko uzatvára priepasť medzi ponukou a dopytom. Ak chcete byť jedinečný, musíte robiť veci inak. Je to síce riskantné, ale dnes mám svoj vlastnoručný „rukopis“ v spôsobe, akým robím svoje rumy. Ako aj pri iných aktivitách, rôzne chute uspokojuje rôzna muzika. Predstavte si, že by všetci počúvali len jedného speváka, alebo jednu hudbu...

ČO ROBÍ RUM BLUE STAMP JEDINEČNÝ? INŠPIROVALO VÁS NIEČO ŠPECIÁLNE, KEĎ STE PRIPRAVOVALI TÚTO ZMES?
Pracoval som podľa špecifických požiadaviek od pána Chládeka, majiteľa Corner & Co. Bolo to vcelku jednoduché, keďže boli v súlade s mojimi zásadami. Dôležité bolo aj zachovanie jedinečnosti rumu. Pán Chládek chcel urobiť rum, ktorý bude reprezentovať svoj pôvod – ľahký, neagresívny a zrelý, s dlhším zakončením. V konečnom dôsledku sa nám podarilo pripraviť veľmi príjemný a jedinečný rum.

POUŽÍVALI STE PRI VÝROBE RUMU BLUE STAMP NEJAKÉ INÉ METÓDY ALEBO JE ROZDIEL V PROCESE DESTILÁCIE, ZRENIA, PRÍPADNE V POUŽÍVANÍ SUDOV?
Každý rum je iný. Aj keď použijete rovnakú bázu skladovanú v rovnakom druhu suda, vždy dostanete rozličné rumy. Úlohou Master Blendera je zabezpečiť konzistenciu a vyvinúť jednu jedinečnú chuť. Sudy, v ktorých zrel rum Blue Stamp, majú jedinečný pôvod, pochádzajú z malého vinárstva v regióne Franshchook v Južnej Afrike.

MYSLÍTE SI, ŽE MÁ TENTO RUM POTENCIÁL A BUDE ĽUĎOM CHUTIŤ?
Je to vynikajúci rum s obrovským potenciálom. Musíte ho len ochutnať, zavrieť oči a precítiť tropický vánok na pláži na Mauríciu!

AKO VONIA A CHUTÍ MAURÍCIUS?
Ostrov Maurícius je kontrastom mnohých farieb a chutí. Vzduchom sa vznáša vôňa škorice, muškátového orecha a vanilky. A nie nadarmo vonia ostrov sladko, cukrová trstina tu rastie všade a cukor tu chutí akosi sladšie.

Obklopený tyrkysovým morom je Maurícius oázou pokoja a mieru. Nekonečné palmové pláže s bielym pieskom a modrými lagúnami, divotvorné horské špice, nádherné vodopády. Tento raj na zemi dotvárajú hinduistické chrámy, pagody, mešity a kreolské usadlosti, tropické ovocie i plody mora, v ktorom sa zrkadlia všetky farby a vône ostrova.

ZOPÁR FAKTOV O RAJI
Maurícius sa nachádza asi 2 000 kilometrov juhovýchodne od pobrežia Afriky a leží východne od Madagaskaru. Rozloha ostrova je približne 2 040 km2 a pobrežie má asi 330 kilometrov. Na ostrove sa miešajú rôzne kultúry a náboženstvá.

ZNÁMKA MODRÝ MAURÍCIUS
Na ostrove Maurícius vydali 21. septembra 1847 poštovú známku, ktorá sa dnes považuje za klenot filatelistického sveta. Presnejšie povedané, v ten deň vyšli dve známky. Oranžovočervená v hodnote jednej penny a tmavomodrá, ktorá mala hodnotu dvoch pencí. Každý exemplár bol vydaný v počte 500 kusov. Navrhol ich Joseph Osmond Barnard a na oboch je vyobrazená kráľovná Viktória.

Väčšinu týchto známok stihla ešte v roku ich vydania použiť guvernérova manželka Lady Gommová, ktorá rozosielala pozvánky na slávnostný bál. Vzácnosť modrého aj červeného Maurícia spočíva v tom, že na prvých tlačiach bol nápis POST OFFICE (poštový úrad). Ten sa neskôr zmenil na POST PAID (poštovné zaplatené).

Dostupné filatelistické pramene uvádzajú, že tzv. Modrého Maurícia sa zachovalo 12 exemplárov a oranžovočervených 14 až 15 kusov. Väčšina z nich je v rukách súkromných zberateľov, niektoré sa dostali aj do oficiálnych zbierok alebo múzeí.

Jeden z exemplárov týchto známok s hodnotou 2 pence bol vydražený na aukcii za 1,6 milióna švajčiarskych frankov. Najvzácnejšie exempláre sú však na obálke s nalepenou modrou i červenou známkou. Za takýto list boli na aukcii zaplatené 4 milióny amerických dolárov.