Snúbenie vína a čokolády

Snúbenie vína a čokolády

Víno aj čokoláda majú spoločného viac, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Spájajú ich nielen rôzne odtiene chutí a príchutí, vôní, či intenzity, ale obe pochúťky majú širokú škálu druhov a odrôd.

Aj keď víno v kombinácii s čokoládou nie je príliš tradičná degustačná kombinácia, milovníci jedného či druhého by si ich aspoň raz za čas mali vychutnať spoločne. Podobne ako pri párovaní vína s jedlom platí, že ak sa rozhodnete skombinovať víno s čokoládou, môžete sa rozhodnúť, či chcete výsledok harmonicky, alebo naopak, kontrastný.

Návodom vám môžu byť napríklad vlastnosti vína uvedené na etikete. Ak chuť vína obsahuje napríklad stopy lesného ovocia, medu či lieskových orieškov, čokoláda s takouto príchuťou túto arómu pekne zvýrazní.

Ako párovať víno s čokoládou

Pozrite si odporúčanie someliéra - Víno a čokoláda

Všeobecne platí, že horkejšie čokolády s vysokým obsahom kakaa si rozumejú s ťažším červeným vínom. Klasická kombinácia je napríklad silná horká čokoláda a červené víno s vyšším obsahom trieslovín a nižšou kyselinou, napríklad Cabernet Savignon či Merlot.

K mliečnej čokoláde sa hodia intenzívne a aromatické portské, Madeira a Sherry.  Jemnejšou verziou sú klasiky ako Merlot, Chardonnay, či Cabernet. Skvele sa s ňou budú snúbiť aj odrody ako Savignon Blanc alebo portské víno Royal Oporto Ruby. Biele vína sa tiež hodia k čokoláde s príchuťou alebo výraznejšou  arómou.

Trochu nezvyčajná je kombinácia vína a bielej čokolády, ak si však trúfate, vyskúšať ju môžete k nemeckému Riesling alebo slamovým vínam, ľadovým vínam a šumivým vínam ako Freixenet. Rozhodne sa však vyhnite klišé kombinácii jahôd a sektu. Suché bublinky nie sú pre sladké jahody to pravé. Vyniknúť ich chuti pomôže napríklad polosladké víno.

No a ako sa pustiť do vychutnávania si vína a čokolády tak, aby sa vám ich chuť snúbila na jazyku? Najprv vložte do úst kúsok čokolády a zľahka ho na podnebí rozohrejte tak, aby sa rozpustil. Žiadne hryzenie, len jemné gúľanie jazykom v ústach. Keď sa vám čokoláda doslova rozpúšťa v ústach, napite sa vína. Dúšok si vychutnajte v ústach rovnako pomaly a labužnícky ako čokoládu. Bude to zážitok, na ktorý len tak ľahko nezabudnete.