Výnimočný vinársky región Španielska - Ribera del Duero

Výnimočný vinársky región Španielska - Ribera del Duero

Ribera del Duero DO má veľmi dlhú vinársku tradíciu a pre Španielov i významnú historickú hodnotu. Spoločne s ďalšími štyrmi vinárskymi regiónmi – Briezo, Toro, Rueda a Cigales sú súčasťou oblasti Castilla y León. Vyznačuje sa prevažne skalnatým terénom v blízkosti mesta Aranda de Duero. V roku 2012 prestížny časopis Wine Enthusiast udelil Ribere del Duero titul „Wine region of the year“.

História

Z historického hľadiska je Ribera Del Duero významnou križovatkou španielskych dejín. Najstaršie záznamy o výrobe vína majú viac ako dvetisíc rokov a pochádzajú z rímskych čias. V 12. storočí vznikli prvé podzemné pivnice a víno sa začalo vyvážať do Kastílie. V 15. storočí, po úplnom oslobodení spod moslimskej nadvlády, nastal rozkvet vinohradníctva a vinárstva nielen v Ribera Del Duero , ale v celom Španielsku.

Miestni vinári sa v 17. storočí snažili k odrode Tinto Fino (Tempranillo) pridať niektoré nové tipy bordeaux odrôd ako Cabernet Sauvignon a Merlot. Ribera del Duero DO bola založená 21. júla 1982 organizáciou výrobcov a pestovateľov vína, ktorí boli odhodlaní podporovať kvalitu svojich vín. Správy, že v roku 2008 bude aktualizovaný status Denominación de origen calificada (DOCa) sa ukázali ako neopodstatnené a od roku 2011 zostáva statut DO.

Blandys Madeira

Poloha

Vinársky región Ribera Del Duero sa nachádza v blízkosti z jednej časti rieky Douro na španielskej náhornej plošine, kde sa stretávajú štyri provincie Burgos, Segovia (Madrid), Soria a Valladolid. Najlepšie vinice ležia v nadmorskej výške 750 až 900 m nad morom. Ostatné sú umiestnené na úpätiach pohorí a v údoliach. Región Ribera Del Duero má 120 km. Podmienky sú tu veľmi špecifické. Podnebie je kontinentálne a stredomorské s viac ako 2 400 hodinami ročného slnečného svetla. Zimy sú tu drsné so snehom a silným vetrom. Leto je naopak veľmi horúce s teplotami nad 40 °C. Extrémne sú rozdiely medzi horúcim dňom a chladnou nocou, čo pomáha k optimálnemu dozrievaniu hrozna a zachovaniu acidity. Jednoducho vo svete nie je veľa takýchto oblastí.

K špecifickému podnebiu sa pridáva aj špecifická pôda. Skladá sa vápencových nánosov a ílu, piesku a naplaveného piesku v okolí riek s kolísavou hladinou podzemnej vode na východe a sádrovca, kriedy a vápenca so stopovými prvkami vo vyššie položených viniciach na severe.

Klasifikácia vín Ribera del Duero

Klasifikácia červených vín podľa vyzrievania v dubových sudoch je v Ribera de Duero rovnaká ako v Rioje.

Joven – mladé vína, ktoré nevyzrievajú v dubových sudoch a na trh sú uvedené niekoľko mesiacov po zbere.

Joven Roble – mladé vína. Roble znamená sud, tieto vína vyzrievali v dubových sudoch avšak kratšie ako 12 mesiacov, obvykle 4 až 5 mesiacov.

Crianza – je najrozšírenejšia. Vyzrieva 12 mesiacov prevažne v  amerických dubových sudoch a následne rok vo fľaši.

Reserva – vyzrieva 36 mesiacov a z toho minimálne 12 mesiacov v dubových sudoch.

Gran Reserva – vyzrieva 60 mesiacov, čo znamená 5 rokov a z toho najmenej dva roky v sudoch a tri roky vo fľaši.

Vína vyrobené v oblasti Ribera del Duero DO pochádzajú takmer výlučne z modrého hrozna Tinto Fino. Albillo je jediná pestovaná biela odroda väčšinou určená na miestnu spotrebu. Prevažná väčšina produkcie je venovaná odrode Tinto Fino, 5% pripadá na odrodu Garnacha Tinta. Tinto Fino môže byť doplnené odrodami Cabernet Sauvignon, Malbec a Merlot.

Bodegas Felix Callejo

Pomerne mladé organické vinárstvo z oblasti Ribera del Duero, ktoré vyrába nadčasové vína. Vinohrady ležia v nadmorskej výške 850 až 930 metrov nad morom. Vysoká nadmorská výška spôsobuje kontrasty teploty medzi dňom a nocou s výkyvmi nad 15 ° C.

Tie zlepšujú dozrievanie hrozna počas dňa, zatiaľ čo nízke teploty v noci zachovávajú dobrú aciditu. Pôdy obsahujú veľa vápenca vo vysokých častiach (930 m nad morom) až po piesočnato-hlinitú, piesočnatú a kamienkovú pôdu v nižších nadmorských výškach.

Vinice sú vysadené na 100% odrodou Tinta Fina a nachádzajú sa v Sotillo de la Ribera v provincii Burgos.

Vinárstvo Bodegas Felix Callejo produkuje 8 vínFlores de Callejo, Callejo, Majuelos de Callejo, Gran Callejo a Felix Callejo, el Lebrero /biele víno z odrody Albillo/, Finca Valdelroble a Viña Pilar /ružové víno z Tinta Fina/ . Vína vyzrievajú vo francúzskych dubových sudoch.

Samostatným projektom vinárstva je Finca Valdelroble. Felix Callejo vlastnil farmu Valdelroble v nadmorskej výške 930 m nad morom. V roku 2004 vysadil José-Félix malý vinohrad vo Valdelroble odrodou Tinta Fina. V roku 2005 sa výsadba zvyšku vinice ukončila 5,5 hektára Tinta Fina (Tempranillo), 2,9 hektára Merlotu a 1,2 hektára Syrah. Od roku 2006 je vinica certifikovaná ako organic. Felix Callejo tu pôvodne chcel vybudovať pristávaciu dráhu pre lietadlá. Nakoniec sa mu sen nenaplnil, ale namiesto toho sa zrodil veľký vinohrad, z ktorého sa rodí úžasné víno.

Bodegas Felix Callejo Flores de Callejo

Bodegas Felix Callejo Flores de Callejo

Tmavočerešňová farba s fialovým okrajom. Nos tohto červeného vína je aromatický, zložený z tónov bobuľového ovocia a sladkého drievka. Chuť je živá, pripomína kôstkové ovocie a škoricu. Stredne plné telo a dlhá minerálna dochuť.

Viac o víne
Bodegas Felix Callejo Majuelos de Callejo

Bodegas Felix Callejo Majuelos de Callejo

Farba tmavých čerešní s fialovým okrajom. Výrazná vôňa tmavého bobuľového ovocia a korenia. Neskôr sa pridáva belgická čokoláda a tymián. Chuť je energická s rýchlym nástupom. Plné telo nadväzuje na vôňu s bohatým ovocným prejavom, ktorý dopĺňa šťavnatý, dlhý a minerálny záver. Veľkolepé červené víno.
Viac o víne